Kolumny do Yamahy R-N602
- Kategoria: Listy
- StereoLife
Witam serdecznie. Proszę o pomoc w wyborze kolumn do amplitunera Yamaha R-N602. Kolumny będą grały w pomieszczeniu o powierzchni około 13-14 m2, w związku z czym zastanawiałem się w zasadzie nad dwoma modelami marki Pylon Audio - Opal 20 lub Opal 23. Producent podaje, że Opal 20 odpowiednio nagłośni pomieszczenie do 20 m2, a opal 23 od 20 m2 wzwyż. Problem w tym, iż jestem posiadaczem systemu mikro Philipsa z kolumnami monitorami o mocy 60 W - takiej samej, jaką dysponują Opale 20 - i powiem szczerze, że mocy to to raczej nie ma. W każdym razie mniej, niż się spodziewałem. Chętniej wybrałbym Opale 23 w myśl zasady, że nadwyżki mocy nigdy za wiele. Choć podobno idąc tą drogą, mogę mieć problem z kontrolą nad zbyt obfitym basem. Dodam (choć chyba nie muszę), że jestem laikiem w tej dziedzinie. Bardzo proszę o obiektywną poradę. Pozdrawiam!
Cóż, do takiego pomieszczenia to nawet Opale 20 mogą być za duże. Radzilibyśmy nie sugerować się mocą, bo to jeden z najmniej ważnych parametrów w kolumnach i Bóg jeden raczy wiedzieć dlaczego ludzie tak się na nim fiksują, kiedy tak naprawdę liczy się milion innych rzeczy, a przede wszystkim rozmiar głośników, skok membran, konstrukcja zwrotnicy, strojenie obudowy i wszystko, co ma wpływ na brzmienie. Może Pan nawet mieć dwie kolumny o identycznych parametrach (moc, skuteczność, impedancja, pasmo przenoszenia) i będą grały zupełnie inaczej, jeśli zostały inaczej skonstruowane i nastrojone. Pylony akurat w dziedzinie dynamiki i niskich tonów potrafią sporo, więc do Pana pokoju wystarczy albo Opal 20 albo nawet Opal Monitor. No chyba, że lubi Pan być zabijany basem. Najbezpieczniej byłoby wypożyczyć 20-tki albo kupić je z możliwością zwrotu (nie rozwalić od razu po wyjęciu z kartonów). Wtedy zobaczy Pan czy to przypadkiem nie za wiele szczęścia, a jeśli okaże się, że nie mamy racji i potrzebne są 23-ki, to będzie Pan miał odpowiedź. A co do "nadwyżki mocy nigdy za wiele"... Zgadzamy się z tym poglądem jeśli chodzi o samochody. Tyle, że trzeba wtedy jeszcze mieć odpowiednie umiejętności, bo w przeciwnym wypadku można szybko zawinąć się na drzewie. Ze sprzętem audio jest podobnie. Już niejeden mistrz wpakował sobie do domu profesjonalny wzmacniacz, a potem pisał, że "coś mu się stało z głośnikami i nie grają". Zdecydowanie nie tędy droga. Aha - czy jest Pan świadomy tego, że Opale (wszystkie) mają bass-reflex z tyłu? Czy w takim pokoju ma Pan możliwość odsunięcia kolumn od tylnej ściany na powiedzmy 40-50 cm? Może to być konieczne w przypadku tego typu konstrukcji. No ale nie będziemy się zagłębiać w szczegóły. W wolnej chwili zapraszamy do lektury naszych poradników, ze szczególnym uwzględnieniem tych dotyczących wyboru kolumn i konfiguracji systemu stereo. Mamy nadzieję, że uda się Panu wybrać optymalne zestawy dla siebie. Pozdrawiamy!
Ślicznie Państwu dziękuję za poradę w wyborze kolumn. Wydawało mi się że poświęciłem Opalom dość sporo czasu, a jednak okazało się, że niestety nie, ponieważ odsunięcie ich od ściany na minimalną zalecaną odległość faktycznie będzie problemem, być może nie do przeskoczenia... I tak to wszystko zaczyna się od początku. Niestety nie posiadam wśród swoich znajomych ekspertów w tej dziedzinie, a w Gorzowie, w którym mieszkam brak tego typu salonów, że o pokoju odsłuchowym już nie wspomnę. Mamy tu supermarkety z parą kolumn stereo lub zestawami kina domowego, co niestety sprawy nie ułatwia. Czuję się jak dziecko we mgle. Mimo wszystko, pewnie na coś trzeba się będzie zdecydować. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Świetnie się czyta Państwa artykuły. Pozdrawiam!
Wybór niestety nie jest łatwy nawet, gdy się ma kilka salonów pod nosem. Odsłuch w sklepie to niestety nie to samo, co u siebie w domu. Wystarczą inne warunki akustyczne i już jest inaczej. Mimo to, próbować trzeba, a w razie problemów najlepiej ratować się sprawdzonymi sposobami - doborem elektroniki, ustawieniem kolumn, kablami, ustrojami akustycznymi, ewentualnie zatyczkami do bass-reflexów. Dla melomana to zawsze fajna zabawa. Dziękujemy za miłe słowa i życzymy powodzenia!
-
Jacek
Po pierwsze, moc kolumn nie jest wartością dotyczącą ich głośności, co najwyżej wytrzymałości na obciążenie, na przykład 60 W. Jak głośno, jak efektywnie zagra kolumna mówi parametr efektywność/skuteczność, na przykład 88 dB. I kolumna 100 W 90 dB zagra głośniej niż kolumna 150 W 86 dB z tym samym wzmacniaczem. Parametru skuteczności nie podaje się na kolumnach z miniwież, bo ciężko i trudno nazwać je w 99% przypadków kolumnami, czy czymś co leżało koło kolumn, dane są na nich wydumane z palca. Potem młodzież się dziwi że ich kolorowa plastikowa wieża ma 2 x 150 W, a jakieś moce typu PMPO nawet 500 W a nawet 800 W, a jakieś markowe wzmacniacze hi-fi oferują " tylko" 2 x 75 W, a kosztują 5 razy tyle, plus normalnie zbudowane kolumny, więc to sprzęt dla frajerów... Ale potem jak już usłyszą normalny sprzęt, to przychodzi refleksja kto jednak był frajerem.
1 Lubię -
Sebastian
Posiadam Pylon Audio Opal Monitor w 16 m2 i sprawdzają się idealnie, połączone są z Yamahą A-S701. Brałem pod uwagę podłogowe wersję Opali, jednak w o wiele większej sali odsłuchowej aniżeli mój pokój bas z Opali 23 był jak dla mnie zbyt obfity. Jednak komuś innemu mógłby się spodobać. Nie słuchałem Opali 20, (nie było na stanie) być może byłby to mój wybór, udając się do salonu nie brałem kompletnie pod uwagę głośników podstawowych, co tu dużo pisać trzeba słuchać i tyle. Jako swoisty bonus od "losu" jest wygląd Opali monitor na firmowych podstawkach. Na zdjęciach nie wygląda to tak dobrze, jak w rzeczywistości, i bije moim zdaniem Opale 20. To jednak tylko estetyka.
0 Lubię
Komentarze (2)