Siekiera - Nowa Aleksandria
- Kategoria: Rock
- Jarosław Święcicki
O reedycji tego kultowego albumu dowiedziałem się z pewnego bloga muzycznego i, szczerze powiedziawszy, z wielką niecierpliwością czekałem na to wydawnictwo. Co prawda, mając już w posiadaniu inne wydanie tej płyty (Sonic), zastanawiałem się czy jest sens kupować "poprawioną" wersję. Zwłaszcza, że kosztuje ona prawie 50 zł, a ta wspomniana poprzednio jest dostępna za 10 zł bez grosika. Na szczęście znalazłem wyjście z tej sytuacji i z czystym sumieniem kupiłem płytę za punkty jednego z programów lojalnościowych. Wprawdzie mogłem za nie dostać wagę łazienkową, suszarkę, termos lub coś równie fascynującego, ale wybrałem płytę i nie żałuję.
Album został wydany w grubym digipacku i zawiera dwa krążki oraz 24-stronicową książeczkę z historią grupy od momentu rozpadu składu tworzącego punk rocka (który to skład został opisany w książeczce do płyty "Na Wszystkich Frontach Świata"). To porządne wydawnictwo, które w zasadzie powinno znaleźć się na półce każdego szanującego się fana zespołu. Oryginalny materiał został zremasterowany z oryginalnej taśmy-matki (której zdjęcie jest w książeczce) z rozdzielczością 32 bit/192 kHz. Płyta brzmi trochę lepiej, ale słuchając jej zachodziłem w głowę, czy nie lepiej byłoby dodać płytkę z plikami o takich parametrach, niż wtłaczać ten ponownie obrobiony materiał w ramy formatu CD, który technicznie nie jest w stanie udźwignąć chociażby częstotliwości próbkowania 192 kHz
Druga płyta zatytułowana "Archiwalia" zaczyna się nigdy wcześniej niepublikowanym utworem "Serce", który jest bardzo podobny do kawałka "Już blisko". Niestety, druga część utworu została totalnie skopana przez perkusistę. Do czego ten zresztą sam się przyznaje w załączonej książeczce, jednocześnie tłumacząc, że na poprawki nie było już czasu. Puszczenie perkusji od tyłu tylko niepotrzebnie udziwniło utwór. Na płycie znajdują się też koncertowe wersje utworów z "Nowej Aleksandrii". W książeczce jest adnotacja, że ukazały się one bez akceptacji Tomasza Adamskiego, z powodu marnej jakości wykonawczej i technicznej. Wcale mu się nie dziwię. Materiał jest kiepsko zarejestrowany i wyraźnie odstaje od reszty. Ale jest bardzo dobrym przykładem możliwości koncertowych grupy. Słuchając koncertowych wykonań "Misiów Puszystych" można uznać, że Siekiera była pierwszym polskim zespołem industrialnym. Naprawdę!
Artysta: Siekiera
Tytuł: Nowa Aleksandria
Wytwórnia: Tonpress
Rok wydania: 2012
Gatunek: Cold Wave, Post Punk
Czas trwania: 40:03 (CD1) + 61:09 (CD2)
Opakowanie: Digipack
Ocena muzyki
Ocena wydania
Komentarze