Auralic Altair
Auralic wprowadza na rynek nowy model o nazwie Altair będący połączeniem streamera i przetwornika cyfrowo-analogowego. Altair może działać jako łatwe w użyciu centrum muzyczne z ponad piętnastoma źródłami sygnału. Muzyki możemy słuchać z dysku NAS, pamięci USB i wewnętrznej, serwera UPnP/DLNA, serwisów TIDAL i Qobuz, radia internetowego i wielu innych źródeł, w tym urządzeń łączących się poprzez AirPlay i Bluetooth. Możemy także wykorzystać fizyczne złącza takie, jak cyfrowe wejście optyczne, koaksjalne, AES/EBU czy USB oraz dwa hosty USB, złącze RJ45 oraz trójzakresowe Wi-Fi. Innymi słowy Altair to Aries i Vega w jednym, ale z pewnymi kompromisami wprowadzonymi po to, aby zredukować ostateczną cenę dla klienta.
"Altair jest zarówno wysokiej jakości streamerem jak i przetwornikiem zaprojektowanym w oparciu o informacje zwrotne od dealerów, jako wyjątkowo wygodne cyfrowe źródło sprzętowe w przedziale cenowym 1800–2000 dolarów. Niektórzy mogą uznać to za połączenie Vega Aries lub ulepszonej wersji Mini z wejściem cyfrowym. Jednak Altair jest zdecydowanie czymś innym - rozszerzeniem linii produktowej. Nie zastąpi Mini ani wielokrotnie nagradzanego DAC-a Auralic Vega czy też streamerów z serii Aries." - powiedział Xuanqian Wang, prezes i dyrektor generalny Auralica. Producent przyznaje, że zegar Femto w modelu Altair nie jest taki sam, jak ten obecny w modelu Vega. Altair wykorzystuje natomiast wielokrotnie nagradzaną technologię Lighting. Wprowadzona na rynek w 2014 roku, jest pierwszą technologią streamingu w przemyśle audio, która obsługuje odtwarzanie plików DXD i Quad-Rate DSD poprzez sieć Wi-Fi. Oferuje także kilka nowych, zaawansowanych funkcji, jak odtwarzanie bez przerw, playlisty na odtwarzaczu i funkcję multi-room, a w ramach trwającego programu wsparcia Auralic oferuje regularne aktualizacje, które pobierają się w tle. Odtwarzanie z pamięci (Memory Playback) to najnowsza funkcja dodana do zastosowanego w technologii Lighting streamingu. Pozwala ona pobierać i buforować całą ścieżkę w pamięci lub z systemu magazynowego z wyprzedzeniem, aby poprawić jakość dźwięku, a także grać lokalnie, bez konieczności przesyłania danych w sieci.
Korzystając z aplikacji Lighting DS, można również przesyłać strumieniowo muzykę z serwisów TIDA i Qobuz, a także słuchać radia internetowego w dowolnym momencie. AirPlay, Bluetooth i funkcja Songcast zapewniają alternatywne sposoby strumieniowania ulubionej muzyki z Apple Music, Spotify i innych dostawców usług za pośrednictwem smartfona lub komputera. Funkcja przesyłania strumieniowego Altaira obsługiwana przez Lighting DS sterowana jest przez aplikację Auralic dostępną na platformie iOS. Wersje dla Windowsa i Androida są w fazie rozwoju i powinny pojawić się w ciągu miesiąca. Altair jest również kompatybilny z aplikacjami innych producentów czy też oprogramowaniem sterującym UPnP do odtwarzania. Altair działa również jako punkt końcowy RoonReady. Przy zakupie modelu Altair od dealera, można dodać opcjonalny dysk twardy 2,5 cala lub SSD jako wewnętrzną pamięć na pliki muzyczne, upgrade'ując w ten sposób Altaira do pełnej funkcji serwera muzycznego. Zawsze można też kupić samego Altaira i zamontować samemu pamięć wewnętrzną.
Kosmetycznie nowy Altair dzieli obudowę z przetwornikiem Vega, a jeśli chodzi o elektronikę, został opracowany na platformie sprzętowej Tesla. Altair zawiera procesor Quad-Core Cortex A9 1 GHz, z 1 GB pamięci DDR3 na pokładzie oraz 4 GB pamięci systemowej. Platforma Tesla posiada zdolność obliczeniową 25000 MIPS. Auralic wybrał tę platformę dla elastyczności i długoterminowego wsparcia technicznego. Wszystkie nowe funkcje mogą być dostarczone poprzez automatyczne aktualizacje online bez konieczności ingerencji użytkownika. Podwójna częstotliwość zegara Femto wewnątrz Altaira jest specjalnie zoptymalizowana pod kątem jego układu ESS Sabre z jedną częstotliwością do odtwarzania muzyki z jakością próbkowania, która jest wielokrotnością 44,1 kHz, oraz drugą dla 48 kHz, umożliwiając Altairowi odtwarzanie z najwyższą precyzją zegara (równoważnym znanemu z Vegi trybowi Exact) bez żadnych ubytków. Femto Master Clock, który jest zasilany przez bardzo dobry zasilacz, ma bardzo niską wydajność szumu fazowego. Ma nie tylko dramatycznie niski poziom szumu fazowego, ale także doskonałe przesunięcie poziomu szumu przy 100 Hz. Dzięki zegarowi o tak wysokiej wydajności, Altair ma umożliwiać odtwarzanie muzyki żywej, szczegółowej, z dużą i naturalną sceną.
Coraz więcej użytkowników DAC-ów w tym przedziale cenowym rozpoczyna swoją przygodę od zmiany dedykowanego zasilacza na lepszy. Auralic obstaje przy zastosowaniu wysokiej wydajności zasilania liniowego Purer-Power zastosowaną w Altair. Dzięki tej technologii "brudny" prąd idzie najpierw do modułu oczyszczania moc. Przez to hałas można zmniejszyć nawet o 90 dB. Oczyszczone zasilanie jest następnie przekazywane do wysokiej jakości transformatora z żelaznym rdzeniem, specjalne wykonanym dla Auralica. Unikalne okablowanie zapewnia zerowe wibracje i bardzo niski poziom szumów aby uniknąć wpływu na dźwięk z obwodu elektrycznego. W porównaniu do konwencjonalnego zasilacza, który generuje trudne do wyeliminowania zakłócenia w szerokim paśmie, dyskretna część zasilacza Auralica zasila obwód analogowy, dzięki czemu Altair to doskonałe narzędzie, aby na nowo odkryć swoją muzykę z większą ilością szczegółów. Altair posiada cztery tryby pracy filtra, co umożliwia użytkownikom dostosowanie dźwięku do swoich osobistych preferencji. Tryb filtra elastycznego Flexible Filter Mode został opracowany w ramach subiektywnego odczucia słuchowego Auralica i obiektywnych danych testowanych modeli, aby zoptymalizować wrażenia słuchowe dla różnej muzyki, w różnym formacie. Tryb Precise wykazuje doskonałą jakość, natomiast tryb Smooth jest lepszy dla ogólnego zadowolenia, gdyż nie ma efektu pre-ringing. Pozostałe dwa tryby, Dynamic i Balance są zoptymalizowane dla różnych formatów muzycznych. Altair powinien trafić do sprzedaży w lipcu i będzie dostępny w cenie 8900 zł.
Źródło: MIP
Komentarze