Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

iFi Audio iCAN Nano

iFi Audio iCAN Nano

W ostatnich miesiącach inwazja małych przetworników i urządzeń przeznaczonych do współpracy z laptopami i smartfonami przybiera na sile. Jeszcze rok temu do wyboru mieliśmy tak naprawdę około kilkunastu tego typu klocuszków, a teraz aż trudno je wszystkie zliczyć. Sprzętem firmy iFi Audio warto zainteresować się z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jeżeli jesteście zwolennikami małych, elegancko wykonanych, aluminiowych skrzynek przeznaczonych dla słuchawek i komputerów, znajdziecie tutaj co najmniej kilka modeli godnych uwagi. Po drugie, urządzenia te dostępne są w całkiem przystępnych cenach, a od strony technicznej są powiązane z hi-endowymi projektami firmy Abbingdon Music Research. Gdzie jest ukryty haczyk? Wygląda na to, że wcale go nie ma, ponieważ miniaturowe urządzenia sprzedają się podobno tak dobrze, że firma nie wyrabia z produkcją i na kolejne dostawy trzeba cierpliwie czekać.

Nie przeszkadza to w rozwijaniu oferty, bo dział projektowy najwyraźniej wciąż ma pełne ręce roboty. Wszystko po to, aby dotrzeć nie tylko do doświadczonych audiofilów szukających wzmacniacza słuchawkowego czy phono stage'a, ale też młodych ludzi potrzebujących rozwiązań bardziej mobilnych. Jakiś czas temu zapowiedziano wprowadzenie serii Nano obejmującej kilka modeli w jeszcze mniejszych niż dotychczas obudowach i wyposażonych w zasilanie akumulatorowe. Ma ono nie tylko poprawić jakość prądu docierającego do kluczowych podzespołów, ale też pozwolić nam na używanie przetworników czy wzmacniaczy bez zasilacza. Tak, jak robimy to z laptopem czy tabletem. Jako pierwszy do naszego testu dotarł wzmacniacz słuchawkowy iCAN Nano.

iFi Audio iCAN Nano

Wygląd i funkcjonalność

Urządzenie jest naprawdę kompaktowe. Jego obudowę wykonano z aluminium w naturalnym, srebrnym kolorze. Na przedniej ściance, patrząc od lewej strony, znajdziemy gniazdo słuchawkowe na dużego jacka, dwa hebelki służące do aktywacji dodatkowych opcji oraz potencjometr regulacji siły głosu. Wśród dodatkowych opcji mamy dwa firmowe systemy - XBass służący do uzyskania głębszych niskich tonów oraz 3D Holographic Sound zaprojektowany w celu poprawy walorów przestrzennych brzmienia. Z tyłu umieszczono jedną parę wejść analogowych, gniazdko dla zasilacza oraz 3,5-mm jacka, który tym razem nie jest wyjściem słuchawkowym, lecz analogowym wejściem liniowym przeznaczonym do podłączenia komputera, odtwarzacza przenośnego, tabletu lub innego urządzenia źródłowego. Mała niespodzianka kryje się również pod spodem. W podstawie obudowy znajdziemy dwa małe przełączniki do zmiany poziomu wzmocnienia o 6 i 18 dB. Na szczęście przełączanie jest intuicyjne i nie będzie wymagało nawet przeczytania instrukcji obsługi. Podana moc wyjściowa na poziomie 150 mW nie jest zbyt wysoka, ale i tak wystarczy do prawidłowej współpracy z większością słuchawek. Jeżeli macie w planach zabieranie wzmacniacza na spacery, wbudowany akumulator litowo-polimerowy zapewni mu aż 70 godzin nieprzerwanej pracy. O gotowości urządzenia informuje zielona dioda umieszczona na górze.

Bardzo pozytywnym i praktycznym pomysłem okazały się przełączniki XBass i 3D Holographic Sound. Zmiana pozycji powoduje słyszalne różnice, co najczęściej objawia się wzmocnieniem basu, a w przypadku starych nagrań i pewnych rodzajów muzyki może się to okazać bardzo przydatne. W trybie 3D poszerzamy scenę, ale równie dobrze możemy ją zwęzić. Producent informuje o tym całkowicie świadomie i zachęca do eksperymentowania. Miłym akcentem jest dodanie do zestawu kilku akcesoriów w postaci analogowego interkonektu, malutkiego śrubokrętu do regulacji wzmocnienia, woreczka na wzmacniacz i czterech gumowych nóżek, dzięki którym możemy podkleić go od spodu, aby nie przesuwał się bezwładnie po biurku.

iFi Audio iCAN Nano

Brzmienie

Od samego początku miałam dobre przeczucia co do tego klocuszka. Prawdopodobnie miało to związek z testem poprzedniego iCAN-a, który kilka miesięcy temu bardzo nam się spodobał. Jak głosi stare przysłowie, apetyt rośnie w miarę jedzenia, toteż po nowym wzmacniaczu (który jest także zauważalnie tańszy od wersji Micro) spodziewałam się sporo. Okazuje się, że czasami dobre przeczucia nie biorą się znikąd. iCAN Nano już pierwszego dnia testu zaoferował nadzwyczaj mocny i energiczny przekaz. Miałam wrażenie jakbym pędziła przez muzykę szeroką autostradą, nie przejmując się żadnymi ograniczeniami. Atmosferę podkręcały już same niskie tony. Były tak dobre, że aż chciało się pstryknąć hebelkiem w górę, aby spotęgować ich siłę. Wiem, że nie zawsze wychodzi to brzmieniu na dobre, ale w tym przypadku trudno było się pohamować. Tutaj nawet z włączonym podbiciem bas nie dominuje nad całością. Zyskuje jedynie trochę mocy i głębi, ale nie jest to chamski efekt znany z niektórych odtwarzaczy przenośnych i systemów mikro. Inżynierowie iFi Audio chyba dobrze wiedzą, że żaden poważny audiofil nie potrzebuje aż takiej ingerencji w pasmo. Może wyszli z założenia, że potencjalni nabywcy takiego wzmacniacza mają już wysokiej klasy słuchawki, które oferują brzmienie z grubsza neutralne i dobrze zrównoważone? Z nausznikami takimi jak B&W P5 pewnie nie będziecie włączać wzmocnienia niskich tonów, ale już z Sennheiserami HD 600 może się ono przydać i będzie to akurat tyle szczęścia, ile potrzeba. Niezależnie od pozycji hebelka, bas zachowuje klasę i nienaganną kontrolę.

W brzmieniu iCAN-a Nano nie zabrakło też gładkiego i namacalnego środka. Wokale są bliskie, ale nie wchodzą do głowy i nie krzyczą, a wręcz urzekają. Czuć tutaj lekkie ocieplenie i przyjemną barwę. Bardzo użyteczny okazał się tryb 3D Holographic Sound. Nie dość, że rozciągnął wszystko na boki, to jeszcze wprowadził wspomniane bliskie wokale w imponującą trójwymiarowość. Wysokie tony to już w zasadzie formalność. W urządzeniach z tego przedziału cenowego nie spotkałam się jeszcze z taką gładkością i szczegółowością. Rozdzielczość i perlistość góry pasma nie pozwala oderwać się od słuchawek podczas spokojnych, wieczornych odsłuchów. Dla mnie jest to też przykład utrzymania znakomitej równowagi pomiędzy średnimi a wysokimi tonami, bez spłaszczania i krzykliwości pojawiającej się często na przełomie tych części pasma. Dużym plusem jest także uniwersalność brzmieniowa opisywanego wzmacniacza, zarówno jeśli chodzi o repertuar, jak i sprzęt towarzyszący. Niezależnie od podpiętych słuchawek, z iCAN-em zawsze możemy liczyć na wciągający spektakl.

iFi Audio iCAN Nano

iFi Audio iCAN Nano

Budowa i parametry

Od strony konstrukcyjnej omawiany wzmacniacz raczej nie należy do skomplikowanych. Cały układ został zmontowany na jednej płytce drukowej, którą można wysunąć z obudowy po odkręceniu dziewięciu śrubek. W firmowym układzie Direct Drive wyeliminowano kondensatory sprzęgające, dzięki czemu zwiększono moc urządzenia i skrócono ścieżkę sygnałową do minimum. Z racji niewielkich rozmiarów obudowy zrezygnowano z rozwiązania o nazwie TubeState stosowanego chociażby w testowanym przez nas wcześniej modelu iCAN z serii Micro. Na szczęście w projekcie znalazło się miejsce dla firmowych systemów XBass i 3D Holographic Sound, a także zamontowanych na spodzie obudowy hebelków umożliwiających ustawienie wzmocnienia. Wbudowany akumulator zapewnia do 70 godzin pracy bez podłączonego zasilacza.

iFi Audio iCAN Nano

Konfiguracja

Nowy wzmacniacz iFi Audio przetestowaliśmy nie tylko z urządzeniami mobilnymi takimi, jak iPhone 5S czy Asus Nexus 7, ale też z odtwarzaczami CD Yamaha CD-N500 i Naim CD 5XS. W roli interkonektu wykorzystaliśmy Audioquesta King Cobra i Cardasa Clear Light. Ze słuchawek wybraliśmy Sennheisery Momentum On-Ear, Beyerdynamiki DT990 PRO, Focale Spirit One, B&W P5 i Jabry Vox.

iFi Audio iCAN Nano

Werdykt

Bardzo dobre, niesamowicie funkcjonalne urządzenie oferujące ponadprzeciętne możliwości w swojej cenie. Łakomy kąsek dla każdego miłośnika słuchawek z ograniczonym budżetem.

Dane techniczne

Stosunek sygnału do szumu: > 112 dB (A)
Zniekształcenia (THD): < 0,02%
Moc wyjściowa: 150 mW
Wymiary (W/S/G): 2,8/6,8/8,7 cm
Masa: 160 g
Cena: 725 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma Moje Audio.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Szerokość sceny stereo (3D Holographic Sound)
SzerokoscStereo2

Jakość wykonania
Poziomy6

Funkcjonalność
Poziomy7

Cena
Poziomy7


Komentarze (6)

  • Bartek

    Mam pytanie. Jak ten wzmacniacz można podłączyć do iPhona?

    0
  • stereolife

    Najprościej to zrobić kablem jack-jack. Mamy taki interkonekt firmy PipeLine, model bodajże ET-4. Bardzo fajny i niedrogi kabel, a przydaje się nawet częściej niż jakiś cyfrowy coaxial.

    0
  • Piotr Pilinko

    Zauważyłem dwie, dosyć poważne, wady tego wzmacniacza:
    - przy słuchawkach o niewielkiej impedancji (rzędu 32-50 omów) słychać cichy ale jednak wyraźny szum w tle (nie ma tego efektu przy słuchawkach 300 omów),
    - potencjometr do regulacji głośności to tania chińszczyzna: przy niewielkim poziomie głośności "znosi" go wyraźnie w stronę lewego kanału, potem się wyrównuje, ale każdemu ruchowi potencjometru towarzyszą trzaski...

    1
  • kris_k

    Co do szumu to się nie wypowiem - mogę tylko dać odpowiedź standardową informatyczną nr. 1 - "z moimi słuchawkami nie szumiało" ;-)
    Natomiast jeśli chodzi o potencjometr to prawdopodobnie jest trefny - miałem w domu 3 urządzenia iFi z potencjometrem (z czego dwa zostały na stałe) i żaden nie trzeszczał i nie trzeszczy. Spróbuj zareklamować.

    0
  • Edyta

    Czy iFi Audio iCAN Nano można podłączyc do laptopa? Jesli tak to jakimi kablami?

    0
  • gosig

    Czy iFi Audio iCAN Nano można podłączyc do laptopa? Jesli tak to jakimi kablami?

    Tak, iCANa Nano można podłączyć do laptopa kablem jack-jack (wejście podpisane "Inputs 3.5 mm"). Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku ciągle prowadzimy sygnał na drodze analogowej. iCAN jedynie wzmocni sygnał, który daje karta dźwiękowa w laptopie. Dużo lepszym rozwiązaniem dla takiej konfiguracji byłby wybór iDSD Nano, które podłączone kablem USB przejmie funkcje karty dźwiękowej.

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Audiomica Laboratory 4-all-in-1 + 4-all-in-1 PRO

Audiomica Laboratory 4-all-in-1 + 4-all-in-1 PRO

Historia marki Audiomica oficjalnie zaczęła się w 2005 roku, ale jej założyciel, Łukasz Mika, zaplanował ten krok kilka lat wcześniej. Jako człowiek, który zawsze kochał muzykę i fascynował się sprzętem...

ATC SCM7

ATC SCM7

A gdyby tak wypiąć się na ten cały audiofilizm i kupić sobie sprzęt stworzony przez i dla profesjonalistów? Jeżeli cenicie sobie wysoką jakość dźwięku, nie uwierzę, że przynajmniej raz tak...

Revival Audio Sprint 4

Revival Audio Sprint 4

Rynek sprzętu audio jest wypełniony towarem niczym dyskonty przed świętami. Wybór jest przeogromny, chwilami wręcz przytłaczający. Na półkach dominują produkty uznanych, znanych audiofilom marek, których historia sięga nieraz czasów przedwojennych....

Komentarze

Janusz
Mam około 1500 cedeków. Winyl owszem ale okazjonalnie {około 200 sztuk}. Niedawno czytałem o potężnym wzroście sprzedaży CD w USA. Nie był to jeden procent jak ...
Marsellus
Świetne podstawkowce - kapitalna średnica, sprężysty, wielofakturowy bas (chociaż nie schodzi do piekieł) i neutralna góra. Dodam jeszcze, że według kilku porta...
Garfield
Osobiście nigdy nie przestałem kupować płyt CD. DVD i Blu-Ray również. Czasem nawet zdarzy mi się kupić płytę SACD, choć tylko z powodu zainteresowania tytułem,...
GiGi
Mam ten wzmacniacz od niedawna i z większością tez autora testu się zgadzam. Za to nie mogę powiedzieć, że wypycha dźwięk w stronę słuchacza. Może to kwestia ko...
Paweł
Dzień dobry. Czy autor mógłby pokusić się o odsłuch pięknej lampy Cayin CS 150A? Bo mam wrażenie że wrażenia będę bardzo podobne. Dodam że w Cayin jest dodatkow...

Płyty

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

W tym roku mija dziesięć lat mojej przygody z ekipą Sólstafir. Wszystko zaczęło się od albumu "Otta", na który trafiłem...

Newsy

Tech Corner

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby czasu

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby…

Przez wieki jedynym sposobem na delektowanie się muzyką było udanie się osobiście na koncert, recital lub jakiś mniejszy występ. Oczywiście zwykłemu zjadaczowi chleba nie dane było usłyszeć niczego oprócz karczemnych zespołów biesiadnych. Na takie ekscesy jak pełnoprawny koncert w operze, teatrze lub sali koncertowej pozwolić sobie mogli jedynie najbardziej zamożni,...

Nowości ze świata

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

Prezentacje

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

Co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o Francji? Wiadomo - świetna kuchnia, doskonałe wina i sery, luksusowe perfumy, nowoczesna architektura, pokazy mody, festiwale filmowe, słynni malarze i wiecznie zakorkowane uliczki Paryża. Dla amatorów sprzętu hi-fi jest to także jeden z najważniejszych krajów na audiofilskiej mapie świata. To właśnie tutaj...

Poradniki

Podstawowa konfiguracja gramofonu od A do Z

Podstawowa konfiguracja gramofonu od A do Z

Zarówno zakup, jak i użytkowanie gramofonu oraz płyt winylowych wymaga od właściciela pewnej wiedzy o sprzęcie analogowym. Należy znać chociażby...

Listy

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Popularne artykuły

Vintage

Yamaha PF-1000

Yamaha PF-1000

Kiedy trafiłem w sieci na to zdjęcie, postanowiłem dowiedzieć się więcej o widocznym na nim gramofonie. Raz, że maszyna wygląda...

Cytaty

AchimFreyer.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.