Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

All Them Witches - ATW

  • Kategoria: Rock
  • Karol Otkała

All Them Witches - ATW

W ostatnich latach kariera All Them Witches rozwija się w iście ekspresowym tempie. Ekspresowe jest też tempo tworzenia i nagrywania nowej muzyki. Od momentu powstania w 2012 roku zespół wydał pięć albumów studyjnych (do tego dochodzą epki). Co ciekawe - każdy z nich jest inny i ukazuje różne oblicza zespołu. Tak było przynajmniej w przypadku czterech pierwszych albumów. Czy w przypadku najnowszego coś się zmieniło?

Przed premierą krążka zespół uraczył fanów dwoma zapowiedziami w postaci "Diamond" i "Fishbelly 86 Onions". Przyznam szczerze, że przy pierwszym kontakcie nie zrobiły one na mnie wrażenia. Jedyne co mogłem o nich powiedzieć to to, że były bardzo surowe i na swój sposób minimalistyczne. Kłóciło się to lekko z tym, co zespół prezentował wcześniej: bogate aranżacje, dodatkowe instrumenty itp. Tu zaś otrzymaliśmy garażowego rocka. Okazuje się, że cały "ATW" jest właśnie taki - prostszy od poprzedników, surowy i garażowy. Przy pierwszym przesłuchaniu może to trochę przeszkadzać, jednak z każdym kolejnym odkrywamy nowe smaczki i dochodzimy do wniosku, że w tym teoretycznie prostym graniu jest bardzo dużo psychodeli, bluesa, a nawet stonera - czyli prosto nie jest.

"ATW" przynosi 8 nowych kompozycji. Album otwiera opublikowany kilka miesięcy przed premierą "Fishbelly 86 Onions". Jest to zdecydowanie najżywszy, najcięższy i najbardziej dynamiczny punkt albumu. Pod prostym, rockowym płaszczem ukryto klawisze, świetny bas i fragment nawiązujący w dość wyraźny sposób do pewnego klasyka The Doors (zgadnijcie którego). W zestawieniu z pozostałymi utworami "Fishbelly..." zdecydowanie zyskuje i zamazuje pierwsze, niekoniecznie pozytywne wrażenie sprzed premiery.

Pod względem dynamiki niewiele ustępuje mu "1st vs. 2nd" - kolejna rockowa petarda. Pozostałe 6 utworów to już zdecydowanie inny klimat - bardziej bluesowy, jamujący. Przy pierwszych dźwiękach "Harvest Feast" ma się wrażenie, że wróciliśmy do początku lat 70. i za chwilę obok bardzo charakterystycznej gitary usłyszymy głos Tadeusza Nalepy. Do tamtego okresu bardzo wyraźnie nawiązuje też zamykający album "Rob's Dream". Z kolei "Half-Tongue" brzmi jak bardzo udany efekt jamowania i budzi miłe wspomnienia związane z nieistniejącym już niestety szczecińskim klubem Pomba Gira Juke Joint, gdzie podobne dźwięki płynęły z głośników praktycznie co tydzień. Zespół z pewnością świetnie wkomponowałby się w klimat tego lokalu.

Jak się okazuje, wystarczy kilka przesłuchań "ATW" aby początkowe, sceptyczne nastawienie po raz kolejny zmieniło się w entuzjazm z powodu tego, że All Them Witches ponownie nagrali bardzo dobry album różniący się dość znacznie od poprzedników. Przy takim zróżnicowaniu i dynamice tworzenia nowej muzyki zespołowi skończy się niebawem pole manewru i pozostaną mu eksperymenty z muzyką klasyczną lub elektroniczną:-)

Artysta: All Them Witches
Tytuł: ATW
Wytwórnia: New West Records
Rok wydania: 2018
Gatunek: Rock, Psychedelic, Blues
Czas trwania: 51:33

Ocena muzyki
Poziomy7

Ocena wydania
Poziomy4

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Nowe testy

Poprzedni Następny
DALI Oberon 3

DALI Oberon 3

Większość producentów sprzętu audio uwielbia wabić klientów opowieściami o swojej historii i wielkiej pasji, która narodziła się w jakichś ciekawych okolicznościach. W studiu nagraniowym, podczas koncertu na żywo lub wspólnego...

Yamaha MusicCast VINYL 500

Yamaha MusicCast VINYL 500

Yamaha jest jedną z nielicznych firm w branży audio, do których poczynań w ostatnich latach ciężko się przyczepić. Niektórzy producenci sprzętu zapomnieli o konieczności rozwijania swoich urządzeń i markują postępy...

Audiolab 8300CD + 8300A

Audiolab 8300CD + 8300A

No cóż, nie oszukujmy się - w tym teście nie będzie mowy o nowościach, tylko o sprzęcie, który swoją premierę miał już ładnych kilka lat temu. W przypadku Audiolaba nie...

Komentarze

Piotr P
Proszę posłuchać "Dazed and Confused" Jake'a Holmesa. Utwór jest dostępny na Spotify. Fakt, wersja Led Zeppelin jest porywająca i mnie osobiście, jak i zapewne ...
Pablo
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. określenia "hard rock" i "heavy metal" były używane zamiennie. I twórczość tej trójki - Led Zeppelin, Black Sabba...
Jakub
Może jest szansa w przyszłości na test JMR Lucia? Bardzo mało informacji można na ich temat znaleźć, a wydają się ciekawym produktem.
stereolife
Teoretycznie można, ale po co kupować pięciokanałowy amplituner do dwóch kolumn? Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie R-N602. Można zamówić czarny i będzie kont...
Piotr
Kupiłem te kolumny parę dni temu. Nie ukrywam, że wpływ na to miała też Wasza recenzja. Ale dodatkowym czynnikiem i kompromisem była dostępność w kolorze białym...

Bannery boczne

Partnerzy StereoLife

The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.