Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

All Them Witches - ATW

  • Kategoria: Rock
  • Karol Otkała

All Them Witches - ATW

W ostatnich latach kariera All Them Witches rozwija się w iście ekspresowym tempie. Ekspresowe jest też tempo tworzenia i nagrywania nowej muzyki. Od momentu powstania w 2012 roku zespół wydał pięć albumów studyjnych (do tego dochodzą epki). Co ciekawe - każdy z nich jest inny i ukazuje różne oblicza zespołu. Tak było przynajmniej w przypadku czterech pierwszych albumów. Czy w przypadku najnowszego coś się zmieniło?

Przed premierą krążka zespół uraczył fanów dwoma zapowiedziami w postaci "Diamond" i "Fishbelly 86 Onions". Przyznam szczerze, że przy pierwszym kontakcie nie zrobiły one na mnie wrażenia. Jedyne co mogłem o nich powiedzieć to to, że były bardzo surowe i na swój sposób minimalistyczne. Kłóciło się to lekko z tym, co zespół prezentował wcześniej: bogate aranżacje, dodatkowe instrumenty itp. Tu zaś otrzymaliśmy garażowego rocka. Okazuje się, że cały "ATW" jest właśnie taki - prostszy od poprzedników, surowy i garażowy. Przy pierwszym przesłuchaniu może to trochę przeszkadzać, jednak z każdym kolejnym odkrywamy nowe smaczki i dochodzimy do wniosku, że w tym teoretycznie prostym graniu jest bardzo dużo psychodeli, bluesa, a nawet stonera - czyli prosto nie jest.

"ATW" przynosi 8 nowych kompozycji. Album otwiera opublikowany kilka miesięcy przed premierą "Fishbelly 86 Onions". Jest to zdecydowanie najżywszy, najcięższy i najbardziej dynamiczny punkt albumu. Pod prostym, rockowym płaszczem ukryto klawisze, świetny bas i fragment nawiązujący w dość wyraźny sposób do pewnego klasyka The Doors (zgadnijcie którego). W zestawieniu z pozostałymi utworami "Fishbelly..." zdecydowanie zyskuje i zamazuje pierwsze, niekoniecznie pozytywne wrażenie sprzed premiery.

Pod względem dynamiki niewiele ustępuje mu "1st vs. 2nd" - kolejna rockowa petarda. Pozostałe 6 utworów to już zdecydowanie inny klimat - bardziej bluesowy, jamujący. Przy pierwszych dźwiękach "Harvest Feast" ma się wrażenie, że wróciliśmy do początku lat 70. i za chwilę obok bardzo charakterystycznej gitary usłyszymy głos Tadeusza Nalepy. Do tamtego okresu bardzo wyraźnie nawiązuje też zamykający album "Rob's Dream". Z kolei "Half-Tongue" brzmi jak bardzo udany efekt jamowania i budzi miłe wspomnienia związane z nieistniejącym już niestety szczecińskim klubem Pomba Gira Juke Joint, gdzie podobne dźwięki płynęły z głośników praktycznie co tydzień. Zespół z pewnością świetnie wkomponowałby się w klimat tego lokalu.

Jak się okazuje, wystarczy kilka przesłuchań "ATW" aby początkowe, sceptyczne nastawienie po raz kolejny zmieniło się w entuzjazm z powodu tego, że All Them Witches ponownie nagrali bardzo dobry album różniący się dość znacznie od poprzedników. Przy takim zróżnicowaniu i dynamice tworzenia nowej muzyki zespołowi skończy się niebawem pole manewru i pozostaną mu eksperymenty z muzyką klasyczną lub elektroniczną:-)

Artysta: All Them Witches
Tytuł: ATW
Wytwórnia: New West Records
Rok wydania: 2018
Gatunek: Rock, Psychedelic, Blues
Czas trwania: 51:33

Ocena muzyki
Poziomy7

Ocena wydania
Poziomy4

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Nowe testy

Poprzedni Następny
Albedo Monolith Reference

Albedo Monolith Reference

Polskich producentów sprzętu audio można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej należą firmy produkujące sprzęt bardzo wysokiej jakości, zachwalany nie tylko w rodzimej, ale także zagranicznej prasie. Z reguły są...

Denon CEOL N10

Denon CEOL N10

Niektórzy zaczynają dzień od papierosa, inni od płatków z mlekiem i telewizji, ja natomiast od kawy, kanapki i przeglądania ulubionych serwisów internetowych. Zwykle na kanapie w domu, ale kiedy muszę...

Audio-Technica ATH-ANC700BT

Audio-Technica ATH-ANC700BT

Audio-Technica ostatnio bardzo mocno atakuje rynek słuchawkowymi nowościami. Jako producent doskonałych nauszników, mikrofonów i wkładek gramofonowych, w pewnym sensie ma ułatwione zadanie i może szybko dotrzeć do klientów szukających na...

Komentarze

Paweł Kłodnicki
Poprawka - koncertówki wydanej pod koniec zeszłego roku i studyjki wydanej w tym.
Paweł Kłodnicki
W istocie, 5/8 to najczęściej 6/10 i w tym przypadku też, ale może być też taką "słabszą siódemką". Zawsze mam nadzieję, że z tekstu daje się wyłapać właściwy w...
Paweł Kłodnicki
Kicz nie jest stylem, nie twierdzę czegoś takiego i nie wiem, gdzie to wyczytałeś :D Mówiąc "kicz", miałem na myśli po prostu "kicz" i nic więcej. A że jestem p...
1piotr13
Słowo "kicz" to jak najbardziej pasujący opis tej płyty. Tylko czy kicz to styl, jak sugeruje autor powyższego tekstu? Jak dla mnie to nie. Rozumiem, że muzycy ...

Bannery boczne

Partnerzy StereoLife

Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.