Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Arcade Fire - Everything Now

  • Kategoria: Rock
  • Jędrzej Dobosz

Arcade Fire - Everything Now

Już sama nazwa Arcade Fire przyspiesza bicie serca większości fanów współczesnego indie rocka. Kanadyjski sekstet (czasem septet, choć można się pogubić w długiej liście obecnych i byłych członków grupy) to poniekąd fenomen na swoim poletku - zespół, który od czasu debiutu w 2005 roku nieprzerwanie pozostaje na absolutnym topie sceny Indie rockowej, i to zarówno pośród krytyków, jak i słuchaczy. Choć próżno szukać singli grupy na listach przebojów, Kanadyjczycy regularnie są gwiazdami największych festiwali, a każda kolejna ich płyta jest dużym wydarzeniem. Może i Arcade Fire nie są najefektowniejszymi instrumentalistami ani najlepszymi wokalistami na rynku, ale dzięki niepowtarzalnie ambitnemu brzmieniu, ich dzieła są momentalnie rozpoznawalne, zaś wielki talent piosenko pisarski idzie u nich w parze ze stylistyczną wszechstronnością (żeby wspomnieć chociażby multi-gatunkowy, eklektyczny album "Reflektor", czy minimalistyczną ścieżkę dźwiękową do filmu "Ona" Spike'a Jonze'a).

Co szczególnie przyciąga słuchaczy do muzyki Arcade Fire, to przede wszystkim potężne, stadionowe brzmienie, nośne refreny i zgrabne zawieszenie pomiędzy przystępną melodyjnością i alternatywną bezkompromisowością. Win Butler i spółka dbają też o warstwę liryczną swoich piosenek, opowiadając mocno nacechowane nostalgicznie historie, które zwykle za cel biorą kwestie dorastania i śmierci, a także szukania swojego miejsca w społeczeństwie. I dokładnie to, co wszyscy tak dobrze znają i lubią, słuchacze dostają tuż po odpaleniu nowej płyty. Tytułowy "Everything Now" uderza nośnym refrenem i czaruje chwytliwą melodią komentując to, jak wszechobecność mediów i technologii oraz kult konsumpcjonizmu przytłaczają człowieka stopniowo gubiącego siebie w tym natłoku atrakcji. Emocjonalna głębia i przebojowość "Everything Now" przypomina najgłośniejsze chwile z dyskografii zespołu, a ponadto zaskakuje radosnym brzmieniem. Podobnie donośny jest napędzany elektronicznym bitem "Creature Comfort", który nabiera stadionowego charakteru dzięki typowemu dla zespołu krzykliwemu refrenowi. Refren w "Creature Comfort" wyróżnia się także dzięki wciąż świetnie funkcjonującemu dwugłosowi grupy - Win Butler i jego żona Regine Chassagne znakomicie się uzupełniają, zarówno wykorzystując swoje bardzo różne wokale do wzmocnienia uderzenia, jak i do urokliwego uzupełniania linii melodyjnych. Pod względem perełek kompozycyjnych i aranżacyjnych, "Everything Now" jest istną kopalnią skarbów, gdzie melodia goni melodię, a jeden smaczek brzmieniowy nakłada się na drugi.

Niestety, pomimo całego tego bogactwa fajnych elementów, nie jestem w stanie przekonać się do sposobu, w jaki zostały one złożone w jedną całość. Na "Everything Now" brakuje mi zespolenia zaserwowanych utworów. Kiedy dawkuję te piosenki oddzielnie, bardzo mi się podobają. Kiedy jednak słucham ich ciurkiem, w słusznej formie longpleju, nie czuję zachwytu. "Everything Now" jest najbardziej popową płytą Arcade Fire - nawet jeśli momentami jest mocno rockowo, a gdzieniegdzie przebijają się elektroniczne eksperymenty, to jest to wciąż krążek, na którym liczą się piosenkowość, melodia, chwytliwość i przystępność. I właśnie ta przystępność paradoksalnie mnie boli. "Everything Now" to bardzo przystępna płyta, jakby skrojona pod nowych słuchaczy, których mogłyby zniechęcić eksperymentatorstwo "Reflektor", surowe brzmienie "Funeral", czy polityczno-społeczny pazur "Neon Bible". Piąty krążek Kanadyjczyków to płyta rozczarowująco bezpieczna, korzystająca z dotychczasowych pomysłów brzmieniowych i dobrze znanych zagrań kompozycyjno-aranżacyjnych zespołu. Kto lubi brzmienie grupy, a nie ma ochoty odkrywać dziewicze brzegi nowej muzyki, ten nie ma tutaj na co narzekać. Jeśli jednak ktoś oczekuje od ambitnych, narzucających trendy konkurencji muzyków - a taką grupą niewątpliwie jest Arcade Fire, zawsze o krok przed indie rockowymi rówieśnikami - rozwoju odpowiedniego dla pionierów, ten na "Everything Now" doświadczy jedynie powtórki z rozrywki. Rozrywki przyjemnej, ale jednak w pewnym sensie odtwórczej. Nawet tematy poruszane w tych piosenkach oraz użyte rodzaje odniesień popkulturowych i typy metafor zdają się pobrzmiewać echami byłych dokonań zespołu. Oczywiście, byłbym niesprawiedliwy narzekając na konsekwencję artysty w realizowaniu założonych wcześniej wyobrażeń o swojej muzie, ale zwyczajnie zabrakło mi tu czegoś nowego, świeżego, ekscytującego. W efekcie nie przeżyłem tego krążka emocjonalnie, lecz "tylko" spędziłem z nim kilka przyjemnych chwil, które dość prędko uleciały.

Jak zapewne zauważyliście, mam z oceną "Everything Now" mały problem, dlatego poniższą notę uznajcie za umowną. Jeśli komuś nie przeszkadza, że Arcade Fire cofają się po śladach, które sami wcześniej zostawili, i po prostu chce posłuchać zgrabnych piosenek z ładnymi melodiami, niech bez wahania podniesie ocenę, którą wystawiłem temu krążkowi. Jeśli jednak ktoś spodziewał się czegoś bardziej oryginalnego, wymagającego i wciągającego, to niech mi przybije piątkę. Nie powiem, że "Everything Now" to zła płyta. Ba! Mam nawet opory przed nazwaniem jej rozczarowującą... Niestety, zwyczajnie nie nawiązałem z nią kontaktu emocjonalnego pomimo bardzo wielu odsłuchów, w związku z czym wątpię, bym miał do niej wracać w przyszłości równie często, jak do fantastycznych poprzednich longplejów kolektywu. Fajna płyta, ale słyszałem dużo fajniejsze - także autorstwa twórców tego krążka.

Artysta: Arcade Fire
Tytuł: Everything Now
Wytwórnia: Sonovox Records
Rok wydania: 2017
Gatunek: Indie Rock
Czas trwania: 47:11

Ocena muzyki
Poziomy5

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Komentarze

Okobogee
Witam szanowne grono. Posiadam nowo zakupiony wzmacniacz Myryad Z240, jego moc znamionowa to 2 x 63 W/8 Ω lub 2 x 102 W/4 Ω. Myślałem aby go podłączyć pod głośn...
Paweł
Miło poczytać. Dobre, bo polskie, jest się czym pochwalić. Trzymam kciuki:)
Piotr
Uważam, że oprócz zasygnalizowanych tematów opisujących wzmacniacze, niezwykle ważna jest charakterystyka poziomu zniekształceń w funkcji oddawanej mocy. Najlep...
Kris
Miałem okazję posłuchać tych kolumn z bardzo drogą elektroniką - dźwięk bardzo kiepski.
Piotr
''Stand o nazwie Tensegrity to znakomity przykład przełomowego, ale eleganckiego wzornictwa industrialnego, które doskonale wzbogaca każdą przestrzeń życiową.''...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Sennheiser PXC 550

Sennheiser PXC 550

W ostatnich latach można dostrzec coraz szybszy rozwój różnego rodzaju rozwiązań mobilnych dedykowanych fanom muzyki. Archaiczne walkmany i discmany już dawno odeszły do lamusa i ustąpiły miejsca odtwarzaczom plików, które...

Melodika BL30 MKIII

Melodika BL30 MKIII

Na rynku zestawów głośnikowych zrobiło się ostatnio strasznie gęsto. Ich producenci walczą nie tylko o względy klientów szukających sprzętu hi-endowego. Raz po raz przypominają sobie o segmencie budżetowym, wprowadzając kolumny...

Primare I15 Prisma

Primare I15 Prisma

Ewolucja elektroniki audio napędzana rozwiązaniami przenoszonymi wprost ze świata komputerów i nowych technologii zatacza coraz szersze kręgi. Szczególnie dobrze widać to kiedy przyglądamy się wchodzącym na rynek źródłom - przetwornikom,...

Bannery boczne

Partnerzy StereoLife

Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.
Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.