Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

The Devil And The Almighty Blues - II

 • Kategoria: Rock
 • Karol Otkała

The Devil And The Almighty Blues - II

Nie jestem w stanie policzyć ile ciekawych zespołów poznałem dzięki różnym serwisom i portalom internetowym. Kilka miesięcy temu na YouTubie trafiłem na kanał Stoned Meadow Of Doom i w zasadzie już nic nie było takie, jak przedtem. To olbrzymia kopalnia rockowego grania spod szyldów psychedelic, stoner, hard i blues. Znajdziemy tam zespoły z całego świata, o których bez tego kanału pewnie nigdy nie dane byłoby nam usłyszeć. Dzięki Stoned Meadow Of Doom trafiłem właśnie na The Devil And The Almighty Blues, który bez wahania uznaję za jedno z moich największych odkryć tego roku. Tegoroczny "II" to jak nie trudno się domyślić, drugi album w dorobku tego norweskiego zespołu. Debiut został wydany dwa lata wcześniej.

W przypadku "II" wielki problem pojawia się już na początku albumu, a jest nim "These Are Old Hands". Utwór ten jest nieziemsko przebojowy, nośny, chwytliwy, dynamiczny i ogólnie genialny do tego stopnia, że po reszcie płyty oczekujemy tego samego. Niestety przy pierwszych przesłuchaniach możemy się srogo rozczarować. Ale powróćmy do "These Are Old Hands". Na starcie słuchacza atakuje sabbathowski riff (do którego idealnie pasuje mi linia melodyczna "Maria Ma Syna" Kultu), po chwili do muzyki dołącza świetny wokal i już czujemy się jak w latach 60/70. W połowie utworu pojawia się świetne, sielankowe zwolnienie okraszone bardzo fajną retro-solówką. Rozpływając się nad geniuszem "These Are Old Hands" w końcu zauważamy, że utwór trwa prawie 11 minut. W ogóle tego nie czuć i w moim przypadku opcja "repeat one" była nagminnie stosowana. Sam utwór uznaję za jedną z najlepszych rzeczy, jakie słyszałem w tym roku. Cudo!

Przy pierwszych przesłuchaniach czar pryska już przy drugim na liście "North Road", który diametralnie różni się od poprzednika. Króluje tu powolny, wręcz doomowy klimat z wielkim ukłonem skierowanym w stronę bluesa. Utwór przyspiesza dopiero w drugiej połowie, gdzie znów czujemy się jakbyśmy słuchali zagubionego materiału Black Sabbath z okolic "IV". Po pierwszym rozczarowaniu przychodzi otrzeźwienie i szybko zdajemy sobie sprawę z tego, że "North Road" wcale nie odstaje od "These Are Old Hands". Kierunek obrany w pierwszej części "North Road" kontynuowany jest w "When The Light Dies", który zniewala leniwą atmosferą. "Low" to z kolei ukłon w stronę Led Zeppelin. Świetne wrażenie robi jego druga część z hipnotycznym motywem gitarowym, który na długo po zakończeniu albumu nadal nie chce wyjść z głowy. W podobnym klimacie utrzymany jest "How Strange The Silence". Do szybszych i żywszych klimatów wracamy w zamykającym całość "Neptune Brothers". Po którymś z kolei przesłuchaniu odkrywamy, że "II" nie w pełni zaspokaja nasz głód, bo wciąż mamy ochotę na więcej.

Od jakiegoś czasu na świecie panuje moda na retro rock. The Devil And The Almighty Blues, płynąc na fali, wybija się ponad inne zespoły, a ich "II" to jeden z najlepszych albumów, jakie zostały nagrane w tym roku. Szkoda tylko, że raczej nie ma szans na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, chociaż grupa w pełni na to zasługuje. Trzeba posłuchać!

Artysta: The Devil And The Almighty Blues
Tytuł: II
Wytwórnia: Blues For The Red Sun
Rok wydania: 2017
Gatunek: Rock, Hard Rock, Blues Rock, Stoner
Czas trwania: 47:51

Ocena muzyki
Poziomy7

Ocena wydania
Poziomy3

Nagroda
sl-rekomendacja

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery dolne

Wyszukiwarka

Nowe testy

Poprzedni Następny
Marantz ND8006

Marantz ND8006

Kiedy zaczynałem interesować się sprzętem stereo, swoje audiofilskie preferencje w tej materii należało manifestować poprzez rozdzielanie systemu na jak najmniejsze elementy. Uważano, że od wzmacniacza zintegrowanego lepszy jest przedwzmacniacz i...

Cyrus Stream Xa

Cyrus Stream Xa

Nie wiem czy ktokolwiek próbował policzyć ilu producentów sprzętu audio przypada na jednego mieszkańca lub kilometr kwadratowy w poszczególnych krajach, ale liderem tego rankingu z pewnością mogłaby zostać Wielka Brytania....

Wilson SUB-8

Wilson SUB-8

W dzisiejszych czasach ciężko jest oszacować wartość sprzętu na pierwszy rzut oka. Bardzo podobne pod względem konstrukcyjnym kolumny mogą być wycenione zarówno na pięć, jak i pięćdziesiąt tysięcy złotych za...

Komentarze

Artorius
Dzięki @stereolife za link. Przeczytam na pewno.
Gość ma trochę męczący i monotonny wokal.
Nie mieliśmy absolutnie żadnych problemów od strony software'owej czy generalnie funkcjonalnej. Gdyby coś było nie tak, na pewno byśmy o tym napisali w teście. ...

Ostatnie aktywności

 • jkolorek
  jkolorek właśnie zarejestrował/a się na stronie
 • Rudzik
  Rudzik właśnie zarejestrował/a się na stronie
 • agraf
  agraf właśnie zarejestrował/a się na stronie

Partnerzy StereoLife

The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.
Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej dowiesz się tutaj.