Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Virgin Snatch - Vote Is A Bullet

  • Kategoria: Metal
  • Karol Otkała

Virgin Snatch - Vote Is A Bullet

W swoich recenzjach wielokrotnie wspominałem o tym, że za granicą Polska metalem stoi. Niejednego naszego rodaka mogłoby zaskoczyć to, w jak egzotycznych krajach popularny jest Behemoth, Vader, Decapitated, Furia, Mgła czy też Obscure Sphinx. Stonerowy świat podbijają między innymi Sunnata, Weedpecker i Spaceslug. Mimo to, polski thrash metal od samego początku traktowany był trochę po macoszemu. Istniejącej od ponad trzydziestu lat ekipie Acid Drinkers nigdy nie udało się zawojować zagranicznych rynków, mimo kilku naprawdę świetnych albumów. Innym reprezentantom thrashowej sceny wiedzie się jeszcze gorzej. Krakowskiemu Virgin Snatch, mimo prawie osiemnastu lat w muzycznym biznesie, nigdy nie udało się wybić poza pewną niszę i zaistnieć na szerszym rynku. "Vote Is A Bullet" - szósty album w dorobku zespołu - raczej tego nie zmieni i nie sprawi, że o grupie zacznie mówić cały kraj.

Najnowsze dziecko Virgin Snatch powinno jednak dać dużo frajdy fanom, którzy są z zespołem od dłuższego czasu. Tytułem wstępu dla laików - zespół z Krakowa można uznać za typowego przedstawiciela thrashu. Jednak od innych przedstawicieli gatunku, przykładowo Acid Drinkers, zespół różni się wokalem zdecydowanie bardziej zbliżonym do growlu niż czystego śpiewu, chociaż i czystych fragmentów na najnowszym krążku nie brakuje. "Vote Is A Bullet" rozpoczyna się od niespełna półtoraminutowego intro, składającego się z fragmentów przemówień i warstwy dźwiękowej prowadzącej bezpośrednio do "Face In The Dirt", czyli rasowego przedstawiciela nowoczesnego thrashu - szybkiego i ciężkiego. Oczywiście znalazło się tutaj również miejsce dla kilku ciekawych solówek, które nawiązują do klasyki gatunku. To wszystko w połączeniu z ciekawym głównym riffem sprawia, że "Face In The Dirt" jest jednym z mocniejszych momentów krążka.

Prawie 7-minutowy utwór tytułowy przynosi z kolei kilka wątków - utrzymany w średnim tempie początek płynnie przechodzi w utwór "właściwy". Ten z kolei przedzielony jest spokojnym środkiem i zakończeniem utrzymanym w konwencji rozpoczęcia. Jak na thrashowy zespół brzmi to ambitnie, chociaż do wielowątkowych struktur fanów gatunku zdążył już przyzwyczaić chociażby amerykański Exodus. "Swarm Of The Wild Bees" prezentuje bardziej ambitną odsłonę gatunku, podobnie jak zamykający całość "We Are Underground", który został rozciągnięty do ponad dziesięciu minut. Z kolei "Ineffective Grand Gestures" (po krótkim wprowadzeniu) próbuje zmieść słuchacza ciężarem i dynamiką. "Defending The Wisdom" ukazuje umiejętności Zielonego, który oprócz specyficznego growlowania potrafi również zaśpiewać czysto z całkiem konkretną skalą. Swoją klasę potwierdza między innymi w "Antipodes". Ciekawostką na "Vote Is A Bullet" jest z pewnością "G.A.W.R.O.N.Y." czyli pierwszy utwór Virgin Snatch zaśpiewany w całości po polsku. Mimo tekstu z przekazem i szczerych chęci brzmi to dziwnie, bo nasz język w thrashu nie jest zbyt popularny. Po kilku przesłuchaniach można się jednak przyzwyczaić i odkryć wartość utworu, który w bardzo umiejętny sposób uzupełnia anglojęzyczną resztę albumu.

"Vote Is A Bullet" z pewnością nie podbije światowego rynku muzycznego. Nie zdobędzie pewnie nawet należytej popularności w thrashowych kręgach. A szkoda, bo to naprawdę solidne wydawnictwo. Może warto zastanowić się co poszło nie tak, że polskim grupom specjalizującym się w tym gatunku nigdy nie udało się zaistnieć szerzej poza naszym krajem?

Artysta: Virgin Snatch
Tytuł: Vote Is A Bullet
Wytwórnia: Mystic
Rok wydania: 2018
Gatunek: Thrash Metal
Czas trwania: 49:18

Ocena muzyki
Poziomy6

Ocena wydania
Poziomy6

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Nowe testy

Poprzedni Następny
Bluesound Powernode 2i

Bluesound Powernode 2i

Zastanawialiście się kiedyś jaka jest różnica między melomanem a audiofilem? Odwołując się do definicji słownikowych i encyklopedycznych, meloman to po prostu miłośnik muzyki, natomiast audiofil to osoba szczególnie zainteresowana wysoką...

DALI Oberon 3

DALI Oberon 3

Większość producentów sprzętu audio uwielbia wabić klientów opowieściami o swojej historii i wielkiej pasji, która narodziła się w jakichś ciekawych okolicznościach. W studiu nagraniowym, podczas koncertu na żywo lub wspólnego...

Yamaha MusicCast VINYL 500

Yamaha MusicCast VINYL 500

Yamaha jest jedną z nielicznych firm w branży audio, do których poczynań w ostatnich latach ciężko się przyczepić. Niektórzy producenci sprzętu zapomnieli o konieczności rozwijania swoich urządzeń i markują postępy...

Komentarze

Damian
O masz, kolejny... Przeczytał, że człowiekowi z wiekiem zmienia się pasmo przenoszenia, stwierdził że różnice między kablami są niesłyszalne i cześć, koniec tem...
Pablo
Dziwne, że w tych wszystkich dyskusjach o brzmieniu audio nikt nie zwraca uwagi na parametry uszu słuchacza. A uszy są najbardziej niestabilnym "elementem toru ...
Oleg
Testowali Państwo kiedyś Pylon Audio Diamond Monitor i na wykresach wyglądają bardzo podobnie poza muzykalnością w tym wypadku plus dla Oberonów 3. Czy mimo wsz...
JK
Przetestowane w sklepie trzy sztuki też buczą...
Paweł
Fajnie napisane.

Bannery boczne

Partnerzy StereoLife

Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.