Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Soulfly - Ritual

  • Kategoria: Metal
  • Karol Otkała

Soulfly - Ritual

Swego czasu Max Cavalera "produkował" hurtowe ilości muzyki. Niestety, ilość nie zawsze szła w parze z jakością. Na szczęście muzyk (lub koledzy z jego zespołów) w pewnym momencie opamiętał się i zdecydowanie obniżył studyjne tempo. "Ritual" i poprzedni album zatytułowany "Archangel" dzieli najdłuższa przerwa w historii Soulfly - ponad trzy lata. Po drodze był jeszcze wydany w zeszłym roku, bardzo udany "Psychosis" Cavalera Conspiracy, którego premierę od wydania wcześniejszego "Pandemonium" dzieli taki sam odstęp. W przypadku Cavalera Conspiracy, dłuższa przerwa zdecydowanie wyszła zespołowi (a przede wszystkim słuchaczom) na dobre. Czy i tak jest w przypadku Soulfly?

Kontakt z pierwszym reprezentantem nowego krążka wypadł do bólu przeciętnie. "Evil Empowered" niczym nie zaskakuje i brzmi jak dziesiątki innych utworów stworzonych przez Maxa. Oczywiście moje pozytywne nastawienie co do zbliżającej się premiery nie zmieniło się bo już wielokrotnie spotykałem się z sytuacją, w której zespół na pierwszy rzut bardzo nieudolnie starał się promować album utworem, który później okazywał się jednym z gorszych w zestawieniu. Utwór tytułowy, który został opublikowany jako drugi, zdawał się potwierdzać tę regułę. "Ritual" bardzo pozytywnie zaskakuje i sprawia, że cofamy się do czasów Sepultury i "Roots", czyli o ponad dwie dekady. Do tego dochodzą elementy związane z kulturą brazylijską. W efekcie otrzymujemy jeden z najciekawszych utworów stworzonych przez Maxa w tym stuleciu. Bardzo dobrze wypada również trzecia zapowiedź - "Dead Behind The Eyes", w której gościnnie za mikrofonem wystąpił Randy Blythe z Lamb Of God. W lekko ponad pięciu minutach zmieściło się tu kilka diametralnych zmian tempa i bardzo udanych solówek. Jest dobrze! Podobny schemat odnajdziemy również w "Under Rapture", którego początek w żaden sposób nie zapowiada tego, co wydarzy się za chwilę. W pewnym momencie utwór gwałtownie przyspiesza, a za mikrofonem pojawia się Ross Dolan z Immolation. Fragment z jego udziałem w bardzo wyraźny sposób ociera się o death metal i twórczość jego macierzystej kapeli. Całość wyszła bardzo ciekawie, a wisienką na torcie jest tu kolejna świetna solówka. Deathowe fragmenty bez problemu odnajdziemy też w "Blood On The Street". Tutaj także pojawia się krótki, ale bardzo silny akcent nawiązujący do korzeni artysty.

Zaskakujący początek usłyszymy w "Demonized", gdzie przez ponad 40 sekund słuchamy praktycznie samej gitary akustycznej. Przez kolejne kilkadziesiąt sekund jest dziwnie i nietypowo. Dopiero po 90 sekundach zaczyna się "właściwy utwór", który nadal dość mocno odbiega od stereotypowej twórczości Maxa i jest pewnego rodzaju kontynuacją eksperymentów zapoczątkowanych na "Psychosis" Cavalera Conspiracy. Równie nietypowo, jak na Soulfly, prezentuje się "Feedback!", który w wielu momentach jest muzycznym ukłonem w stronę Motörhead. Brzmi to naprawdę ciekawie i świeżo. Tego typu smaczki sprawiają, że "Ritual" słucha się z zainteresowaniem przez większość z 43 minut nowego materiału. W zasadzie jedynym oczywistym rozczarowaniem jest zamykający całość, instrumentalny "Soulfly XI". Kiedyś seria ta trzymała bardzo wysoki poziom. Co niektórych części wracam chętnie, omijając nawet pozostałą część albumów. "XI" jest do bólu nijaki i przy pierwszym przesłuchaniu miałem ochotę wrócić do początku albumu. Nie wiem czy przy takiej formie jest sens utrzymywać serię, która wydaje się być umieszczana na kolejnych albumach tylko i wyłącznie dlatego, że obowiązuje taka tradycja.

Kilka ostatnich minut nie jest w stanie wymazać naprawdę pozytywnego wrażenia jakie wywołuje "Ritual". Może i Cavalera nie powala formą na scenie, ale w studiu po kilku słabszych albumach zdaje się wracać na właściwe tory. W efekcie otrzymaliśmy najlepszy krążek Soulfly od czasu "Conquer". Porównywalny poziom prezentował tylko "Enslaved". W przypadku nowego albumu warto zwrócić uwagę na kolejną już genialną oprawę graficzną. Okładka "Archangel" powalała rozmachem i szczegółowością. "Ritual" wygląda równie ciekawie, a dodatkowo może pochwalić się zdecydowanie ciekawszą zawartością muzyczną, niż jego poprzednik.

Artysta: Soulfly
Tytuł: Ritual
Wytwórnia: Nuclear Blast
Rok wydania: 2018
Gatunek: Metal, Thrash, Groove
Czas trwania: 43:13

Ocena muzyki
Poziomy6

Nagroda
sl-rekomendacja

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Komentarze

Okobogee
Witam szanowne grono. Posiadam nowo zakupiony wzmacniacz Myryad Z240, jego moc znamionowa to 2 x 63 W/8 Ω lub 2 x 102 W/4 Ω. Myślałem aby go podłączyć pod głośn...
Paweł
Miło poczytać. Dobre, bo polskie, jest się czym pochwalić. Trzymam kciuki:)
Piotr
Uważam, że oprócz zasygnalizowanych tematów opisujących wzmacniacze, niezwykle ważna jest charakterystyka poziomu zniekształceń w funkcji oddawanej mocy. Najlep...
Kris
Miałem okazję posłuchać tych kolumn z bardzo drogą elektroniką - dźwięk bardzo kiepski.
Piotr
''Stand o nazwie Tensegrity to znakomity przykład przełomowego, ale eleganckiego wzornictwa industrialnego, które doskonale wzbogaca każdą przestrzeń życiową.''...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Sennheiser PXC 550

Sennheiser PXC 550

W ostatnich latach można dostrzec coraz szybszy rozwój różnego rodzaju rozwiązań mobilnych dedykowanych fanom muzyki. Archaiczne walkmany i discmany już dawno odeszły do lamusa i ustąpiły miejsca odtwarzaczom plików, które...

Melodika BL30 MKIII

Melodika BL30 MKIII

Na rynku zestawów głośnikowych zrobiło się ostatnio strasznie gęsto. Ich producenci walczą nie tylko o względy klientów szukających sprzętu hi-endowego. Raz po raz przypominają sobie o segmencie budżetowym, wprowadzając kolumny...

Primare I15 Prisma

Primare I15 Prisma

Ewolucja elektroniki audio napędzana rozwiązaniami przenoszonymi wprost ze świata komputerów i nowych technologii zatacza coraz szersze kręgi. Szczególnie dobrze widać to kiedy przyglądamy się wchodzącym na rynek źródłom - przetwornikom,...

Bannery boczne

Partnerzy StereoLife

The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.