Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Mouth Of The Architect - Path Of Eight

  • Kategoria: Metal
  • Karol Otkała

Mouth Of The Architect - Path Of Eight

Pierwszy kontakt z "Path Of Eight" może być dla fanów zespołu dość dużym zaskoczeniem - zwłaszcza dla tych, którzy są z nim od dawna. Chociaż z drugiej strony zapowiedź zmian mogliśmy już usłyszeć na poprzednim krążku - "Dawning". "Path Of Eight" nie jest bezpośrednią kontynuacją poprzednika, tylko dalszym, dużym krokiem naprzód. Przeciętny słuchacz nieznający twórczości Mouth Of The Architect po przesłuchaniu "The Ties That Blind" i najnowszego wydawnictwa miałby trudności ze stwierdzeniem, że to ten sam zespół. Z tamtego post metalowego klimatu zostało niewiele. "Path Of Eight" jest w dotychczasowej dyskografii grupy albumem najkrótszym. Nie znajdziemy tutaj kilkunastominutowych pejzaży muzycznych. Całość zamyka się w nieco ponad 44 minutach podzielonych na 8 utworów, z których najdłuższy trwa 7 minut i 19 sekund. Początek tekstu nie zachęca? W takim razie przejdźmy do samej muzyki.

Skoro z dawnego post metalu zostało niewiele, to co otrzymujemy? "Path Of Eight" jest swego rodzaju połączeniem poprzedniego albumu z lekką nutką twórczości Intronaut. Pierwszy szok pojawia się już przy otwierającym album "Ritual Bell", który faktycznie brzmi jak rytualny dzwon i swoją budową przypomina intro do treści właściwej krążka. Zbliżająca się premiera albumu nie była jakoś specjalnie nagłośniona, zatem dwie albumowe zapowiedzi w postaci "Fever Dream" i "Drown The Old" zwyczajnie mi umknęły. Pierwszy z nich ciągnie się sennie przez ponad połowę utworu, racząc słuchacza czystym wokalem. Wybucha stosunkowo późno, by po chwili znów przygasnąć, a następnie zaatakować fragmentem żywcem wyciągniętym z twórczości Intronaut. I wcale nie jest to zarzut, a raczej komplement.

Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku drugiej zapowiedzi albumu oraz "Fallen Star". Któryś już z kolei szok odczujemy słuchając trzeciego na trackliście "The Priestess". Lekko ponad 6 minut sennej i spokojnej atmosfery ozdobiono kobiecym wokalem. W efekcie otrzymaliśmy utwór odbiegający najdalej od dotychczasowej twórczości grupy, ale jednocześnie najbardziej intrygujący i na swój sposób piękny. "Sever The Soul" z kolei najmocniej nawiązuje do wcześniejszych czasów. Po krótkim, delikatnym wstępie dostajemy obuchem w łeb i czujemy się jakbyśmy słuchali "Dawning". Jest to zdecydowanie najcięższy moment "Path Of Eight". Najdłuższy na płycie "Stretching Out" po "zbrutalizowaniu" wokalu mógłby się znaleźć na przykład na "Quietly".

Całość zgrabnie zamyka utwór tytułowy. Po jego ostatnich dźwiękach początkowo możemy zadawać sobie pytanie o co tak naprawdę chodzi? Dopiero po co najmniej kilku kontaktach z nowym wydawnictwem Mouth Of The Architect zaczynamy odkrywać jego sens, prawdziwe oblicze, głębię i specyficzne piękno. W moim przypadku początkowa niechęć przekształciła się w fascynację i swego rodzaju uwielbienie - kolejne w przypadku tego zespołu. Nie ulega wątpliwości, że "Path Of Eight" zdecydowanie różni się od post metalowych klasyków nagranych przez ten zespół. Ale co stoi na przeszkodzie, aby nowy krążek za jakiś czas dołączył do zespołowego topu? Moim zdaniem nic. Gorąco polecam, i to w dużych dawkach!

Artysta: Mouth Of The Architect
Tytuł: Path Of Eight
Wytwórnia: Translation Loss
Rok wydania: 2016
Gatunek: Post Metal, Post Rock
Czas trwania: 44:07

Ocena muzyki
Poziomy7

Nagroda
sl-rekomendacja

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Komentarze

Okobogee
Witam szanowne grono. Posiadam nowo zakupiony wzmacniacz Myryad Z240, jego moc znamionowa to 2 x 63 W/8 Ω lub 2 x 102 W/4 Ω. Myślałem aby go podłączyć pod głośn...
Paweł
Miło poczytać. Dobre, bo polskie, jest się czym pochwalić. Trzymam kciuki:)
Piotr
Uważam, że oprócz zasygnalizowanych tematów opisujących wzmacniacze, niezwykle ważna jest charakterystyka poziomu zniekształceń w funkcji oddawanej mocy. Najlep...
Kris
Miałem okazję posłuchać tych kolumn z bardzo drogą elektroniką - dźwięk bardzo kiepski.
Piotr
''Stand o nazwie Tensegrity to znakomity przykład przełomowego, ale eleganckiego wzornictwa industrialnego, które doskonale wzbogaca każdą przestrzeń życiową.''...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Sennheiser PXC 550

Sennheiser PXC 550

W ostatnich latach można dostrzec coraz szybszy rozwój różnego rodzaju rozwiązań mobilnych dedykowanych fanom muzyki. Archaiczne walkmany i discmany już dawno odeszły do lamusa i ustąpiły miejsca odtwarzaczom plików, które...

Melodika BL30 MKIII

Melodika BL30 MKIII

Na rynku zestawów głośnikowych zrobiło się ostatnio strasznie gęsto. Ich producenci walczą nie tylko o względy klientów szukających sprzętu hi-endowego. Raz po raz przypominają sobie o segmencie budżetowym, wprowadzając kolumny...

Primare I15 Prisma

Primare I15 Prisma

Ewolucja elektroniki audio napędzana rozwiązaniami przenoszonymi wprost ze świata komputerów i nowych technologii zatacza coraz szersze kręgi. Szczególnie dobrze widać to kiedy przyglądamy się wchodzącym na rynek źródłom - przetwornikom,...

Bannery boczne

Partnerzy StereoLife

Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.