Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Sólstafir - Svartir Sandar

  • Kategoria: Metal
  • Karol Otkała

Sólstafir - Svartir Sandar

Nigdy nie byłem na Islandii. Od dawna jest to moim marzeniem, którego jak do tej pory nie udało się zrealizować. Widziałem natomiast setki, jeśli nie tysiące zdjęć z tego pięknego, tajemniczego i niesamowicie oderwanego od naszej, polskiej rzeczywistości kraju. Jeśli miałbym kiedykolwiek dopasować do nich soundtrack to z pewnością byłby to jeden z utworów z "Svartir Sandar". Nic tak celnie nie oddaje uczucia towarzyszącego mi podczas oglądania islandzkich zdjęć, jak dźwięki "Melrakkablús" i "Draumfari". Te dwa utwory otwierające dysk "Gola" są idealnym odzwierciedleniem piękna, dzikości i tajemniczości tej wyspy. Czwarty album w dorobku Sólstafir to prawie 80 minut muzyki podzielonych na 12 utworów umieszczonych na dwóch płytach - "Andvari" i "Gola". Podział nie jest losowy, różnice pomiędzy obydwoma krążkami idzie odczuć w muzyce. "Gola" to przede wszystkim niesamowity klimat - melancholijny, mistyczny, hipnotyzujący.

Płyta uzależnia od siebie już przy pierwszym przesłuchaniu i po ostatnich dźwiękach "Draumfari" ma się ochotę puścić całość od początku. Problem w tym, że jest dopiero drugi utwór i zostały jeszcze 4. Mają one równie dużo do zaoferowania. "Stinningskaldi" i "Stormfari" są w miarę krótkimi i żywymi instrumentalami, w które wpleciono prognozę pogody. Na właściwe tory wracamy w utworze tytułowym (ach te chórki!), który przedłuża piękną muzyczną opowieść z "Melrakkablús" i "Draumfari". Dopełnieniem niesamowitej całości jest spokojny "Djákninn", który idealnie wieńczy niecałe 40 minut spędzone na muzycznej podróży po Islandii.

Krążek "Andvari" jest zdecydowanie bardziej żywiołowy ale i klimatycznych momentów nie brakuje. Przykładem może tu być delikatna "Fjara" czy też melancholijny "Kukl", który na tle reszty albumu wyróżnia się najbardziej. Świetnie prezentuje się "Þín orð" - jeden z mocniejszych momentów albumu. Tych słabszych na "Svartir Sandar" praktycznie nie ma.

Sólstafir jest swego rodzaju fenomenem a "Svartir Sandar" jest tego fenomenu najlepszym przykładem. Spójrzmy prawdzie w oczy - zespół ten nie gra muzyki odkrywczej, bo przecież wszystko to w takiej czy innej formie post metalu już słyszeliśmy. Umiejętności muzyków też nie są nadzwyczajne a wokal nie powala. Jednak wszystko to traci znaczenie w momencie słuchania. Niesamowity klimat jest tu odczuwalny "gołym uchem" a w głosie skumulowane jest tyle emocji, że już na starcie jesteśmy w stanie wybaczyć wszystkie potencjalne niedociągnięcia. Przez te prawie 80 minut słuchacz podróżuje duchowo przez dzikie zakątki surowej Islandii. Cudowne uczucie. Cudowna płyta.

Artysta: Sólstafir
Tytuł: Svartir Sandar
Wytwórnia: Season Of Mist
Rok wydania: 2011
Gatunek: Post Metal, Experimental Metal
Czas trwania: 77:05

Ocena muzyki
Poziomy8

Ocena wydania
Poziomy5

Nagroda
sl-rekomendacja

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Komentarze

Okobogee
Witam szanowne grono. Posiadam nowo zakupiony wzmacniacz Myryad Z240, jego moc znamionowa to 2 x 63 W/8 Ω lub 2 x 102 W/4 Ω. Myślałem aby go podłączyć pod głośn...
Paweł
Miło poczytać. Dobre, bo polskie, jest się czym pochwalić. Trzymam kciuki:)
Piotr
Uważam, że oprócz zasygnalizowanych tematów opisujących wzmacniacze, niezwykle ważna jest charakterystyka poziomu zniekształceń w funkcji oddawanej mocy. Najlep...
Kris
Miałem okazję posłuchać tych kolumn z bardzo drogą elektroniką - dźwięk bardzo kiepski.
Piotr
''Stand o nazwie Tensegrity to znakomity przykład przełomowego, ale eleganckiego wzornictwa industrialnego, które doskonale wzbogaca każdą przestrzeń życiową.''...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Sennheiser PXC 550

Sennheiser PXC 550

W ostatnich latach można dostrzec coraz szybszy rozwój różnego rodzaju rozwiązań mobilnych dedykowanych fanom muzyki. Archaiczne walkmany i discmany już dawno odeszły do lamusa i ustąpiły miejsca odtwarzaczom plików, które...

Melodika BL30 MKIII

Melodika BL30 MKIII

Na rynku zestawów głośnikowych zrobiło się ostatnio strasznie gęsto. Ich producenci walczą nie tylko o względy klientów szukających sprzętu hi-endowego. Raz po raz przypominają sobie o segmencie budżetowym, wprowadzając kolumny...

Primare I15 Prisma

Primare I15 Prisma

Ewolucja elektroniki audio napędzana rozwiązaniami przenoszonymi wprost ze świata komputerów i nowych technologii zatacza coraz szersze kręgi. Szczególnie dobrze widać to kiedy przyglądamy się wchodzącym na rynek źródłom - przetwornikom,...

Bannery boczne

Partnerzy StereoLife

Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.