Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Sodom - Decision Day

  • Kategoria: Metal
  • Karol Otkała

Sodom - Decision Day

W moim przypadku "Decision Day" namieszał dość mocno jeszcze na długo przed premierą. Z jednej strony zespół głośno chwalił się, że nowy album to jedna z najbardziej złowieszczych rzeczy jaką nagrali na przestrzeni 35 lat. Z drugiej (jeszcze głośniej) słyszałem albumowe zapowiedzi, które wydawały się być totalnym zaprzeczeniem słów muzyków. Jak do tej pory słuchanie "Decision Day" nie sprawiło, że moje uczucia stały się mniej mieszane. Chociaż z każdym kolejnym odsłuchem jest coraz lepiej. Pierwszym, co rzuca się w oczy jest bardzo ciekawa okładka (moim zdaniem) dyskretnie nawiązująca do "Another Perfect Day" Motörhead. Drugie to wspomniane wcześniej albumowe zapowiedzi - "In Retribution" i "Caligula". Pierwszy z nich to utwór na prawdę solidny ale jako otwarcie sprawdza się co najwyżej średnio i pod tym względem "Decision Day" wypada najgorzej od jakichś 20 lat.

"Caligula" to natomiast zupełnie inna sprawa. Pierwszy kontakt z tym utworem sprawił, że na kolejne nie miałem najmniejszej ochoty. Dziś jest już zdecydowanie lepiej ale refren tego utworu nadal bezczelnie kojarzy mi się z wizją grania prosto ze stajni Soulfly (konstrukcja utworu prosta jak budowa cepa, skandowane refreny). Na szczęście to już koniec początkowych minusów. Po otwierającym całość "In Retribution" dostajemy "Rolling Thunder" - utwór, który tak naprawdę powinien otwierać najnowszy krążek. Mamy tu wszystko, co w niemieckiej ekipie najlepsze. Niewiele gorzej wypada utwór tytułowy, który jeszcze wraz z "Who Is God?" i "Belligerence" stanowią najjaśniejsze punkty "Decision Day". Pod plusy podciągnąć można jeszcze "Vaginal Born Evil", który momentami galopuje jak najlepsze fragmenty wcześniejszych płyt Sodoma. Podobnie jest z "Blood Lions".

Problem pojawia się przy pozostałych utworach. Niby przyjemnie się ich słucha, ale w zasadzie niczego wartościowego na krążek nie wnoszą i po ich zakończeniu tak naprawdę niewiele w głowie zostaje. Zamknięcie albumu w postaci "Refused To Die" nie powala. Na "Decision Day" brakuje mi dwóch rzeczy - utworu niemieckojęzycznego oraz petardy, która podniosłaby umarłego z grobu. Mamy tu wiele świetnych fragmentów, ale nie brakuje też momentów, gdzie forma dość drastycznie spada. Miało być świetnie, a wyszło trochę gorzej.

Na tle innych tegorocznych albumów thrash metalowych "Decision Day" wypada dobrze i bije na głowę "Under Attack" Destruction, ale w zestawieniu z dotychczasową dyskografią Sodoma nowy album plasuje się gdzieś pośrodku stawki i raczej nie znajdzie się w podsumowaniach najlepszych płyt 2016 roku, bo na to zwyczajnie nie zasługuje. Ale na poniższą ocenę już tak, a w zestawieniu z poprzednimi albumami grupy od oceny końcowej można odjąć jedno oczko.

Artysta: Sodom
Tytuł: Decision Day
Wytwórnia: Steamhammer
Rok wydania: 2016
Gatunek: Trash Metal
Czas trwania: 55:42

Ocena muzyki
Poziomy6

Ocena wydania
Poziomy6

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Komentarze

Okobogee
Witam szanowne grono. Posiadam nowo zakupiony wzmacniacz Myryad Z240, jego moc znamionowa to 2 x 63 W/8 Ω lub 2 x 102 W/4 Ω. Myślałem aby go podłączyć pod głośn...
Paweł
Miło poczytać. Dobre, bo polskie, jest się czym pochwalić. Trzymam kciuki:)
Piotr
Uważam, że oprócz zasygnalizowanych tematów opisujących wzmacniacze, niezwykle ważna jest charakterystyka poziomu zniekształceń w funkcji oddawanej mocy. Najlep...
Kris
Miałem okazję posłuchać tych kolumn z bardzo drogą elektroniką - dźwięk bardzo kiepski.
Piotr
''Stand o nazwie Tensegrity to znakomity przykład przełomowego, ale eleganckiego wzornictwa industrialnego, które doskonale wzbogaca każdą przestrzeń życiową.''...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Sennheiser PXC 550

Sennheiser PXC 550

W ostatnich latach można dostrzec coraz szybszy rozwój różnego rodzaju rozwiązań mobilnych dedykowanych fanom muzyki. Archaiczne walkmany i discmany już dawno odeszły do lamusa i ustąpiły miejsca odtwarzaczom plików, które...

Melodika BL30 MKIII

Melodika BL30 MKIII

Na rynku zestawów głośnikowych zrobiło się ostatnio strasznie gęsto. Ich producenci walczą nie tylko o względy klientów szukających sprzętu hi-endowego. Raz po raz przypominają sobie o segmencie budżetowym, wprowadzając kolumny...

Primare I15 Prisma

Primare I15 Prisma

Ewolucja elektroniki audio napędzana rozwiązaniami przenoszonymi wprost ze świata komputerów i nowych technologii zatacza coraz szersze kręgi. Szczególnie dobrze widać to kiedy przyglądamy się wchodzącym na rynek źródłom - przetwornikom,...

Bannery boczne

Partnerzy StereoLife

Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.