Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Stara Rzeka - Cień Chmury Nad Ukrytym Polem

Stara Rzeka - Cień Chmury Nad Ukrytym Polem

Od lat zastanawiam się dlaczego w polskich mediach promowana jest rodzima muzyka popularna, która skądinąd nie jest ani dobra ani fascynująca. Można nawet odnieść wrażenie, że wspierany jest zwykły, radiowy kicz. Tymczasem, artyści płynący gdzieś poza głównym nurtem, cieszą się uznaniem i szacunkiem za granicą. W większości przypadków nie mają oni medialnego wsparcia w kraju, przez co dotarcie do nich jest utrudnione i wymaga pewnego wysiłku. I tak jest zdecydowanie lepiej, niż jeszcze kilka lat temu, bo w coraz większym stopniu wykorzystywany jest potencjał Internetu, co daje możliwość szybszego dotarcia do odbiorcy i nadanie wartościowym premierom większego rozgłosu. "Cień Chmury Nad Ukrytym Polem" ukazał się w 2013 roku. Można zatem powiedzieć, że ta nisza muzycznego biznesu dopiero raczkowała i debiutancki krążek Starej Rzeki, solowego projektu Kuby Ziołka, był swego rodzaju bombą z opóźnionym zapłonem. Na szczęście, udało się ją odpalić i to w samym centrum Wdeckiego Parku Krajobrazowego, gdzie położona jest wieś, od której projekt wziął nazwę.

Omawiany obszar należy do Borów Tucholskich, a "Cień Chmury Nad Ukrytym Polem" wprost ocieka jego klimatem. Robi to jednak w bardzo specyficzny, a nie bezpośredni sposób. Początkowo jedynym skojarzeniem z Kaszubami może być kurpiowski wzór na okładce tego wydawnictwa. Jednak dla osoby, która choć raz odwiedziła tę część Polski, obudzenie skojarzeń i wspomnień nie będzie większym wyzwaniem. Dodatkowym przeżyciem jest magiczna podróż przez różne gatunki muzyczne. Pierwsze dźwięki rozpoczynającego album utworu "Przebudzenie boga wschodu", oparte o gitarę akustyczną, nie zwiastują w żaden sposób nadchodzącego niepokoju i napięcia, które rośnie z każdą sekundą i wybucha w black metalowym fragmencie "Tej nocy/broń nas od złego". Jednak gatunek należy potraktować jako ciekawostkę i chwilowy wyskok z ambientowych, dronowych, avant-folkowych, post-rockowych czy eksperymentalnych ram, na których bazuje to wydawnictwo.

Już druga część utworu przynosi akustyczną gitarę i powrót do delikatnych klimatów. Duet "Przebudzenie boga wschodu" i "Tej nocy/broń nas od złego" przypomina scenariusz letniej burzy, gdzie początkowy spokój, zastępowany jest coraz gęstszą atmosferą, po której następuje gwałtowna (black metalowa) nawałnica. Po niej jest już tylko spokój. Taki rozwój sytuacji pokrywałby się z trąbą powietrzną, która w 2012 roku nawiedziła i zniszczyła część Starej Rzeki. W dronowo-ambientowe klimaty wracamy w utworze tytułowym, który mógłby być idealnym soundtrackiem do nocnych wędrówek po różnych zakamarkach borów. Jednak po każdej nocy przychodzi dzień zatem i tu klimat się zmienia gdy nadchodzi poranek. W "Prześwicie" na krótko wracamy do bardziej standardowego grania. Multum pięknych fragmentów przynosi "Nächtlich Spaziergang durch Klinger". Na deser otrzymujemy utwór Nico "My Only Child" w interpretacji Ziołka, która do pewnego momentu dość wiernie oddaje klimat oryginału, by później przenieść się ponownie do krainę ambientu towarzyszącą nam do ostatnich sekund albumu.

"Cień Chmury Nad Ukrytym Polem" trwa prawie godzinę, ale czas ten mija w ekspresowym tempie. Praktycznie każda sekunda w towarzystwie tego wydawnictwa jest ciekawym i bardzo oryginalnym doświadczeniem. Nie wiem jak sytuacja przedstawia się w rzeczywistości, ale ja dzieła tego pokroju traktowałbym jako nowoczesne dobro narodowe i wartość, za pomocą której powinny być promowane całe Kaszuby. Z pewnością byłby to odważny i bardzo oryginalny krok, ale przecież do odważnych świat należy!

Artysta: Stara Rzeka
Tytuł: Cień Chmury Nad Ukrytym Polem
Wytwórnia: Instant Classic
Rok wydania: 2013
Gatunek: Drone, Ambient, Folk, Awangarda, Post Rock, Muzyka Ekspertymentalna
Czas trwania: 56:24

Ocena muzyki
Poziomy8

Ocena wydania
Poziomy6

Nagroda
sl-rekomendacja

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery dolne

Wyszukiwarka

Nowe testy

Poprzedni Następny
Focal Utopia

Focal Utopia

Dokładnie dziesięć lat temu miałem przyjemność uczestniczyć w europejskiej premierze flagowych kolumn Focala. Utopie zawsze były dla francuskiej firmy ekstremalnie ważne. Nie tylko ze względów wizerunkowych, ale też technologicznych. To...

Sennheiser HD 660 S

Sennheiser HD 660 S

Sennheisera nie trzeba przedstawiać ani audiofilom, ani nawet średnio zorientowanym w temacie melomanom, którzy kiedykolwiek stanęli przed wyborem słuchawek. Produktów niemieckiego potentata nie da się nie zauważyć. Są obecne praktycznie...

Ars-Sonum Filarmonia SK

Ars-Sonum Filarmonia SK

Podobno świat wysokiej klasy sprzętu audio rządzi się swoimi prawami, ale czy na pewno? Czy audiofilska aparatura różni się od luksusowych samochodów, nowoczesnych telewizorów, eleganckich zegarków czy innych przedmiotów, których...

Komentarze

marco
A na poważnie to wybrzmienia są takie że oczy szerzej otworzyłem słychać powietrze w konkretnym pomieszczeniu słuchane po nich emit 20 zabrzmiały jak z pod kołd...
marco
Proponuje kupić tannoy - najlepiej coś z serii xt - gustowne - wyglądają prawie jak cyrk zalewski - audiofile z całej wsi będą zachwyceni
Piotr
Witam. Byłem na odsłuchu w salonie Top Hi-Fi & Video Design z zamiarem zakupu 707S2 i ich dźwięk spodobał mi się. Sprzedawca miał obok 707 postawione też 68...

Ostatnie aktywności

Partnerzy StereoLife

The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!

Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej dowiesz się tutaj.