Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Stara Rzeka - Cień Chmury Nad Ukrytym Polem

Stara Rzeka - Cień Chmury Nad Ukrytym Polem

Od lat zastanawiam się dlaczego w polskich mediach promowana jest rodzima muzyka popularna, która skądinąd nie jest ani dobra ani fascynująca. Można nawet odnieść wrażenie, że wspierany jest zwykły, radiowy kicz. Tymczasem, artyści płynący gdzieś poza głównym nurtem, cieszą się uznaniem i szacunkiem za granicą. W większości przypadków nie mają oni medialnego wsparcia w kraju, przez co dotarcie do nich jest utrudnione i wymaga pewnego wysiłku. I tak jest zdecydowanie lepiej, niż jeszcze kilka lat temu, bo w coraz większym stopniu wykorzystywany jest potencjał Internetu, co daje możliwość szybszego dotarcia do odbiorcy i nadanie wartościowym premierom większego rozgłosu. "Cień Chmury Nad Ukrytym Polem" ukazał się w 2013 roku. Można zatem powiedzieć, że ta nisza muzycznego biznesu dopiero raczkowała i debiutancki krążek Starej Rzeki, solowego projektu Kuby Ziołka, był swego rodzaju bombą z opóźnionym zapłonem. Na szczęście, udało się ją odpalić i to w samym centrum Wdeckiego Parku Krajobrazowego, gdzie położona jest wieś, od której projekt wziął nazwę.

Omawiany obszar należy do Borów Tucholskich, a "Cień Chmury Nad Ukrytym Polem" wprost ocieka jego klimatem. Robi to jednak w bardzo specyficzny, a nie bezpośredni sposób. Początkowo jedynym skojarzeniem z Kaszubami może być kurpiowski wzór na okładce tego wydawnictwa. Jednak dla osoby, która choć raz odwiedziła tę część Polski, obudzenie skojarzeń i wspomnień nie będzie większym wyzwaniem. Dodatkowym przeżyciem jest magiczna podróż przez różne gatunki muzyczne. Pierwsze dźwięki rozpoczynającego album utworu "Przebudzenie boga wschodu", oparte o gitarę akustyczną, nie zwiastują w żaden sposób nadchodzącego niepokoju i napięcia, które rośnie z każdą sekundą i wybucha w black metalowym fragmencie "Tej nocy/broń nas od złego". Jednak gatunek należy potraktować jako ciekawostkę i chwilowy wyskok z ambientowych, dronowych, avant-folkowych, post-rockowych czy eksperymentalnych ram, na których bazuje to wydawnictwo.

Już druga część utworu przynosi akustyczną gitarę i powrót do delikatnych klimatów. Duet "Przebudzenie boga wschodu" i "Tej nocy/broń nas od złego" przypomina scenariusz letniej burzy, gdzie początkowy spokój, zastępowany jest coraz gęstszą atmosferą, po której następuje gwałtowna (black metalowa) nawałnica. Po niej jest już tylko spokój. Taki rozwój sytuacji pokrywałby się z trąbą powietrzną, która w 2012 roku nawiedziła i zniszczyła część Starej Rzeki. W dronowo-ambientowe klimaty wracamy w utworze tytułowym, który mógłby być idealnym soundtrackiem do nocnych wędrówek po różnych zakamarkach borów. Jednak po każdej nocy przychodzi dzień zatem i tu klimat się zmienia gdy nadchodzi poranek. W "Prześwicie" na krótko wracamy do bardziej standardowego grania. Multum pięknych fragmentów przynosi "Nächtlich Spaziergang durch Klinger". Na deser otrzymujemy utwór Nico "My Only Child" w interpretacji Ziołka, która do pewnego momentu dość wiernie oddaje klimat oryginału, by później przenieść się ponownie do krainę ambientu towarzyszącą nam do ostatnich sekund albumu.

"Cień Chmury Nad Ukrytym Polem" trwa prawie godzinę, ale czas ten mija w ekspresowym tempie. Praktycznie każda sekunda w towarzystwie tego wydawnictwa jest ciekawym i bardzo oryginalnym doświadczeniem. Nie wiem jak sytuacja przedstawia się w rzeczywistości, ale ja dzieła tego pokroju traktowałbym jako nowoczesne dobro narodowe i wartość, za pomocą której powinny być promowane całe Kaszuby. Z pewnością byłby to odważny i bardzo oryginalny krok, ale przecież do odważnych świat należy!

Artysta: Stara Rzeka
Tytuł: Cień Chmury Nad Ukrytym Polem
Wytwórnia: Instant Classic
Rok wydania: 2013
Gatunek: Drone, Ambient, Folk, Awangarda, Post Rock, Muzyka Ekspertymentalna
Czas trwania: 56:24

Ocena muzyki
Poziomy8

Ocena wydania
Poziomy6

Nagroda
sl-rekomendacja

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Chord Qutest

Chord Qutest

Pojawienie się nowych źródeł i formatów, związane bezpośrednio ze zmianą sposobu pozyskiwania i słuchania muzyki, było dla wielu firm z branży audio dużym wyzwaniem. O ile jednak producentów audiofilskich kolumn...

Sound Project Nina

Sound Project Nina

Wybierając sprzęt do naszych testów, zazwyczaj wyszukujemy najciekawsze rynkowe nowości i poddajemy je wstępnej selekcji, aby czas poświęcony na sesję zdjęciową, odsłuchy i opisywanie naszych wrażeń nie był zmarnowany. Istnieją...

Gato Audio DIA-250S

Gato Audio DIA-250S

Rynek sprzętu audio tworzą dziś nie tylko tak zwani wielcy gracze, ale także mniejsze manufaktury kierujące swoje produkty do bardzo konkretnego klienta. W niektórych dziedzinach to właśnie te skromniejsze firmy...

Komentarze

MacP
Dzięki! Jak ktoś z czytelników porówna 1:1 bezpośrednio oba modele, to niech coś napisze.
stereolife
Niestety nie mieliśmy możliwości przeprowadzenia takiego porównania. Modelu 2Qute słuchaliśmy tylko gościnnie, więc nie podejmujemy się wyrokować który z nich j...
Pablo
Dopiero zbliżam się do trzydziestki, ale z każdym kolejnym rokiem poznaję coraz większą ilość nieznanej wcześniej muzyki. Każdego dnia staram się przesłuchać ch...
MacP
Czy Autor ma w pamięci model 2Qute i może pokusić się o porównania? Czy w nowym jest coś zauważalnie lepszego (bo widuje się też opinie, że gra ostrzej, ale nie...

Bannery boczne

Partnerzy StereoLife

Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.