Bannery górne

A+ A A-

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

 • Kategoria: Poradniki
 • Redakcja StereoLife

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Największa wystawa sprzętu audio-video w Polsce to wyzwanie nie tylko dla organizatorów, wystawców i dziennikarzy, ale także dla samych zwiedzających. W szczególności dla tych, którzy traktują imprezę bardzo poważnie i chcą wycisnąć z niej jak najwięcej. Stali bywalcy Audio Video Show wiedzą, że warto już zawczasu poczynić pewne przygotowania, aby nie pogubić się w plątaninie hotelowych korytarzy, nie przeoczyć żadnej ważnej prezentacji i nie wyzionąć ducha podczas całej tej gonitwy. Audio Video Show to wielkie święto miłośników sprzętu stereo i systemów kina domowego, jedyny taki weekend w roku, ale przy obecnym rozmachu i skali, jaką osiągnęła warszawska impreza, warto wiedzieć co i jak. A w tym roku nie ma żartów - wystawa będzie znacznie większa niż jeszcze rok temu. Audiofilskim sprzętem, a także hi-endowymi telewizorami i projektorami wypełniony będzie prawie cały hotel Radisson Blu Sobieski, osiem dużych sal konferencyjnych i korytarze hotelu Golden Tulip oraz dwa piętra Stadionu Narodowego. Przygotowaliśmy więc krótki przewodnik po wystawie dla tych, którzy chcą już wiedzieć gdzie zaparkować, jak przemieszczać się między hotelami a stadionem, jak się nie zgubić i nie zginąć z głodu.

Okazuje się, że organizator imprezy zadbał również o takie kwestie czysto praktyczne. Przy takich rozmiarach wystawy, pewne rzeczy stają się wręcz koniecznością, a póki co wszystko wygląda bardzo obiecująco. Zanim przejdziemy do naszych wskazówek odnośnie wystawy, kilka najważniejszych informacji z pierwszej ręki. Osoby mieszkające w Warszawie mogą niektóre z tych złotych rad pominąć, bo na pewno wiedzą gdzie znajduje się Plac Zawiszy i Rondo Waszyngtona, potrafią przemieszczać się po zatłoczonych przejściach podziemnych, wiedzą gdzie można zjeść dobrego hamburgera i nie muszą się martwić o nocleg. Dla pozostałych zwiedzających wszystkie te kwestie będą jednak dość ważne, więc jeżeli należycie do tej grupy, na pewno ucieszycie się z kilku udogodnień przewidzianych przez organizatora.

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Co się zmieniło?

Pierwszym i być może nie do końca zamierzonym pozytywnym skutkiem ubocznym zamiany hotelu Bristol na Stadion Narodowy jest to, że wszystkie trzy lokalizacje znajdują się de facto przy tej samej ulicy, w jednej linii wyznaczonej przez Aleje Jerozolimskie, które przy stadionie nazywają się już Alejami Poniatowskiego. Co więcej, na tym odcinku położony jest także Dworzec Centralny, przystanki Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście i Warszawa Powiśle oraz Metro Centrum, a na Plac Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki lądują rozmaite busy i autobusy. Dojazd na wystawę praktycznie nie może być lepszy, a i na brak tak zwanych atrakcji pobocznych nie będzie można narzekać. Z dworca na teren wystawy najłatwiej dostać się tramwajem. Jeżeli wylądujecie pod Centralnym i będziecie chcieli zacząć zwiedzanie od hotelu Radisson Blu Sobieski lub Golden Tulip, wystarczy że wsiądziecie do dowolnego tramwaju jadącego w stronę Ochoty, a jeśli za pierwszy cel obierzecie Stadion Narodowy - w kierunku Pragi. Najbezpieczniej wybrać linię 7 lub 9 - obie kursują bardzo często. Bilety jednorazowe raczej się przy takiej przejażdżce nie opłacą - lepiej od razu kupić w kiosku lub biletomacie jeden dobowy lub weekendowy, obowiązujący od godziny 19:00 w piątek do godziny 8:00 w poniedziałek. Możecie też zdać się na autobusy, które będą podstawiane przez organizatora imprezy. Odjazd co pół godziny spod hotelu Sobieski (przystanek autobusowy przy ulicy Raszyńskiej) oraz spod stadionu.

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Jak dojechać na Audio Video Show?

Jeżeli przybywacie do Warszawy samochodem, od godziny 18:00 w piątek parkowanie jest bezpłatne - możecie więc wybrać jeden z oznaczonych parkingów w okolicach Placu Zawiszy lub od razu kierować się na Stadion Narodowy - parking pod nim jest ogromny, piękny i cudowny. Wjazd od strony ulicy Wybrzeże Szczecińskie, koszt 20 zł za dzień. Możliwe, że będzie można zaparkować również pod hotelem Radisson Blu Sobieski, wjazd od strony ulicy Tarczyńskiej lub pod Golden Tulipem, wjazd od ulicy Towarowej. Jest jeszcze jeden sposób aby dotrzeć na wystawę - samolotem. Dojazd na wystawę z Okęcia jest bajecznie prosty. Z lotniska na Plac Zawiszy można dojechać autobusem linii 175, linią kolei miejskiej S2 do stacji Warszawa Ochota lub taksówką - cena za przejazd pod Plac Zawiszy nie powinna przekroczyć 25-30 zł. Uwaga - wejście na wystawę w hotelu Radisson Blu Sobieski będzie w tym roku ulokowane od strony Placu Zawiszy, czyli głównym wejściem do hotelu, a nie od ulicy Grójeckiej.

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Gdzie można przenocować?

Jeżeli planujecie spędzić na Audio Video Show dwa lub nawet całe trzy dni, organizatorzy wystawy przygotowali specjalną ofertę noclegową w hotelach goszczących wystawę. Jeżeli jeszcze uda Wam się na nią załapać, to praktycznie nie ma lepszej opcji. W hotelu Golden Tulip pokój jednoosobowy ze śniadaniem kosztuje 200 zł, a dwuosobowy - 240 zł. Taniej jest w przylegającym do niego hotelu Campanile - odpowiednio 170 i 205 zł. Największy wypas to oczywiście hotel Sobieski, w którym ceny dla osób odwiedzających wystawę wyniosą 265 i 285 zł. Wszystkie wymienione hotele znajdują się przy Placu Zawiszy. Rezerwacji należy dokonywać bezpośrednio w hotelach na hasło Audio Video Show. Jeżeli się nie uda albo jeśli interesuje Was inna lokalizacja, nie ma się czego obawiać - hoteli w centrum Warszawy jest tyle, że nawet nie podejmujemy się podpowiadać który będzie najlepszym wyborem.

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Jak poruszać się po wystawie?

Najlepiej przy wejściu przechwycić przewodnik, który dostajemy wraz z biletem i skołować sobie jakąś wygodną torbę, aby w razie czego mieć go pod ręką. Prawdopodobnie najwygodniejszym sposobem nawigacji będzie aplikacja Audio Video Show dostępna na urządzenia z systemem iOS, Android lub Windows Phone. Aplikacja oferuje funkcję wyszukiwania (marki, dystrybutorzy i strefy), interaktywną mapę targów, funkcję wyznaczania trasy z punktu A do punktu B, dostęp do informacji o wystawcach (jak w katalogu), dodawanie wystawców do listy ulubionych oraz informacje o wydarzeniach i prezentacjach z możliwością dodawania ich do lity przypominania (powiadomienia push).

Jak wycisnąć maksimum wrażeń?

Tutaj każdy ma swoją taktykę i niestety nie możemy powiedzieć, że nasza jest najlepsza, bo co roku mamy inną, ale kilka kluczowych kwestii się nie zmienia. Otóż możecie z gruntu założyć, że nie uda Wam się zobaczyć absolutnie wszystkiego. Im wcześniej się z tym pogodzicie, tym lepiej dla Was. Do niektórych pokoi po prostu nie będzie dało się wejść z powodu przeludnienia, a na inne prezentacje nie dostaniecie się z powodu konieczności wcześniejszego zapisania się na konkretną godzinę. Odsłuchy w grupach wpuszczanych do sal zazwyczaj co pół godziny obowiązują przede wszystkim na prezentacjach wybitnie hi-endowego sprzętu. Można wtedy poprosić hostessy o bilecik na konkretną godzinę i w tym czasie zwiedzić możliwie dużo sąsiednich pokoi, jednak rok temu na jeden z pokazów trzeba było się zapisać z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Czasami lepiej pominąć taką prezentację, niż czekać dwie godziny i później nadrabiać stracony czas.

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Co trzeba wiedzieć, aby nie zginąć?

Po pierwsze - buty. Jeśli zastanawiacie się czy wybrać te wygodne czy może nowe, eleganckie i błyszczące, bierzcie te wygodne. Już po jednym dniu biegania po hotelach i stadionie poczujecie przebyte kilometry i wystane minuty, a drugiego dnia zatęsknicie za ulubionymi trampampałkami. Po drugie - korzystajcie z szatni. Jest taka tradycja, że podczas Audio Video Show pogoda jest paskudna, więc obstawiamy że tak będzie i w tym roku, ale w hotelach naprawdę grzeją, nawet mocno, a wystawcy rzadko otwierają okna, bo przecież cicho ma być podczas odsłuchów, choć przeważnie i tak nie jest. Bieganie po dusznych, hotelowych korytarzach w kurtce czy płaszczu to zły pomysł, bardzo zły. Duża szatnia jest w Sobieskim na parterze, do tego zwykle dokładane są dodatkowe szatnie na piętrach. Szatnia znajduje się także w hotelu Golden Tulip po prawej stronie od schodów i na pewno będzie także na Narodowym. Jeżeli bierzecie ze sobą torbę lub plecak, postarajcie się zapakować możliwie minimalistycznie. Szczególnie w przypadku Sobieskiego, poruszanie się po wąskich przejściach z dużym, ciężkim plecakiem to również zły pomysł. Jeżeli zamierzacie zbierać wszystkie ulotki i inne bibeloty, na terenie wystawy znajdziecie jakąś torbę lub nawet kilka, więc o to raczej nie ma się co martwić. Nie warto nosić ze sobą dwóch kilogramów płyt, gadżetów i trzech dużych butelek wody. Wystawa to nie obóz przetrwania - wodę, chusteczki, rogalika lub doraźnego wafelka można kupić w jednym z kilku kiosków w okolicach Sobieskiego. Najbliższy znajduje się vis a vis hotelu, po drugiej stronie ulicy Raszyńskiej.

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Gdzie zjeść coś konkretnego?

Tutaj opcji jest wiele, a pierwszą, nie wymagającą nawet opuszczania terenu wystawy jest oferta lunchowa przygotowana przez organizatorów. Obiad zjeść będzie można na Stadionie Narodowym w restauracji na poziomie pierwszym za 25 zł, w restauracji hotelu Golden Tulip za 35 zł lub w Sobieskim za 49 zł. Jeżeli zechcecie mimo wszystko na chwilę wyjść na zewnątrz i zmienić krajobraz, w przypadku Stadionu Narodowego najlepszym kierunkiem na poszukiwanie czegoś do jedzenia będzie powrót do Ronda Waszyngtona i dalej w stronę ulicy Francuskiej. Znajduje się przy niej mnóstwo klimatycznych restauracji. Jeżeli natomiast w brzuchu zaburczy Wam podczas wizyty w Sobieskim lub Golden Tulipie, polecamy jeden z dwóch kierunków - prawą stronę ulicy Grójeckiej lub odcinek Alei Jerozolimskich od budynku Millenium Plaza do Placu Starynkiewicza. Jeżeli tam zabrniecie i wciąż nie znajdziecie niczego co Was zadowoli, można przejść kawałek ulicą Żelazną do Pańskiej. Fajna, choć raczej niewielka restauracja hiszpańska znajduje się również nieopodal Sobieskiego przy ulicy Raszyńskiej.

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Wydarzenia i inne atrakcje

Jeżeli zamiast chodzić od pokoju do pokoju w poszukiwaniu muzycznego spełnienia, wolicie spędzić czas na ciekawych prezentacjach i seminariach, w tym roku będziecie mieć bardzo ciasny grafik. Pierwszy pokaz dla fanów rzadkich, audiofilskich rarytasów rozpocznie się już w piątek o godzinie 17:00. W hotelu Radisson Blu Sobieski odbędzie się wówczas odsłuch analogowych taśm The Beatles z wykorzystaniem magnetofonu szpulowego Studer A807. Prezentację poprowadzi pan Piotr Metz. W sobotę o 12:00 i 17:00 będzie można zakosztować wysokiej rozdzielczości streamingu MQA na przetworniku z dekoderem MQA - Mytek Brooklyn DAC. O godzinie 13:00 kolejna prezentacja zorganizowana przez firmę Voice - będzie to spotkanie z płytami wytwórni ECM które poprowadzi pan Piotr Rzeczycki, dyrektor działu klaska i jazz Universal Music Polska. Również o 13:00, a po raz kolejny o 16:00 o akustyce pomieszczeń opowie pan Jerzy Herse z firmy Nyquista. O 14:00 i 15:00 odbędzie się prawdziwa bitwa - winyl kontra oryginalny master cyfrowy PCM/DSD. O 14:30 wykład o tajemnicach analogu poprowadzi pan Wally Malewicz. Jeżeli nie zdążycie, w niedzielę prezentacje odbędą się ponownie, z tą różnicą, że pan Piotr Metz zagra nam Beatlesów z analogowych taśm o 11:00, a tajemnice analogu z panem Wallym Malewiczem odbędą się o 13:00. Przed samą wystawą warto jeszcze upewnić się, czy wszystkie godziny są aktualne - szczegóły na stronie i facebookowym profilu wystawy.

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show 2015

Dwa słowa na koniec

Audio Video Show to wielkie święto audiofilów i miłośników sprzętu wideo. Aby uczestniczyć w nim z przyjemnością, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze - chętnych by zobaczyć te wszystkie cudowności jest wielu, a w szczytowych momentach mogą gromadzić się prawdziwe tłumy. Czasami nie warto pakować się tam, gdzie ludzi jest najwięcej - wystawa trwa trzy dni, więc jeśli do któregoś pokoju nie uda się wejść od razu, może uda się później. W sytuacjach mocno gęstych, warto pamiętać o podstawowych zasadach takich, jak ta, że pierwszeństwo mają osoby wychodzące z danego pokoju. Jeżeli natkniecie się na morze pleców w drzwiach, poczekajcie trzy minuty na korytarzu - w tym czasie na 99% wyjdzie przynajmniej kilka osób, które już poczują nacisk by pędzić dalej. Po drugie, nie stawajcie w drzwiach. Lepiej już wejść do środka, a jeśli uznacie, że dana prezentacja Was interesuje - usiąść na przygotowanych krzesłach. Częstym widokiem, szczególnie w hotelu Sobieski, są pokoje w których strefa przejścia i drzwi jest upakowana szczelnie, a połowa krzeseł jest wolna. Po trzecie, pamiętajcie o tym, że wystawa może być stresująca dla wszystkich, a w szczególności dla wystawców. Każdy chce wypaść jak najlepiej, a uczestnictwo w tak dużej imprezie to dla wielu poważna sprawa wymagająca ściągnięcia najnowszych urządzeń, zorganizowania transportu, przystrojenia sali, podłączenia tego wszystkiego, czasami również zaangażowania rodziny i przyjaciół oraz załatwienia tysiąca maleńkich spraw takich, jak wydrukowanie ulotek czy plakatów. Niektórzy uczestniczą w wystawie po raz pierwszy, w kilku pokojach pewnie jakieś urządzenie nie dojedzie na czas i zostanie zastąpione czymś innym, co roku ktoś ma pecha i akurat tego dnia psuje mu się odtwarzacz lub przegrzewa wzmacniacz. Co by się nie działo, pamiętajcie o tym, że każdy z wystawców musi włożyć wiele wysiłku abyśmy mogli posłuchać jego sprzętu. No i wreszcie po czwarte - jeżeli bierzecie swoją muzykę, przynieście to, co lubicie i czego normalnie słuchacie. Samplery i inne audiofilskie nagrania są prawie w każdym pokoju. Bywalcy wystawy naprawdę na pamięć znają już wszystkie płyty Pink Floyd, Diany Krall, Dire Straits, Yello i praktycznie każdy możliwy sampler. Kategorycznie zabronione jest puszczanie Chrisa Jonesa ze składanki Stockfisch Records! Jeżeli gdzieś usłyszymy słynne "Haaaauuma!", wparujemy do pokoju i powyrywamy kable z gniazdek;-)

Artykuł powstał we współpracy z organizatorem wystawy Audio Video Show. Zdjęcia dzięki Audio Video Show oraz Google Maps, Wikipedia i Radisson Blu Hotels.

 • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery dolne

Wyszukiwarka

Nowe testy

Poprzedni Następny
AudioQuest DragonFly Red

AudioQuest DragonFly Red

Ewolucja w niektórych obszarach rynku urządzeń audio jest praktycznie niezauważalna, natomiast w innych galopuje tak, że po kilku latach mamy do czynienia z zupełnie inną rzeczywistością. Audiofile, których interesują tylko...

Chord Hugo 2

Chord Hugo 2

Jeszcze kilka lat temu marka Chord Electronics była kojarzona wyłącznie z hi-endowymi komponentami stereo wyglądającymi jak maszyny z dalekiej przyszłości. Audiofile szczególnie upodobali sobie wzmacniacze zbudowane w dość specyficzny sposób,...

Moon Neo ACE

Moon Neo ACE

Dawno temu utarł się pogląd, że miarą zaawansowania w audiofilskim hobby jest posiadanie sprzętu podzielonego na jak największą ilość komponentów. I nie chodzi tu o zróżnicowanie źródeł dźwięku, tylko o...

Bannery boczne

Komentarze

Drdz
Autorze, po co tak emocjonalnie i z brzydkimi słowy. BTW - analogia z Citroenem byłaby prawdziwa, gdyby 2CV do dziś były produkowane i ktoś z prasy fachowej naz...
To mieliśmy wymieniać wszystkie milion pięćset tysięcy modeli? Na zakończenie artykułu postanowiliśmy napisać krótkie podsumowanie, a nie znów wyliczać najlepsz...
Drdz
Piszę ad vocem @ Andrzej. Chyba się nie zrozumieliśmy. Twoja wypowiedź wręcz potwierdza moje odczucia. Piszesz, że TT-42 jest to model bazowy i nie ma co oczeki...

Płyty

Lorde - Melodrama

Lorde - Melodrama

Młodość musi się wyszumieć. Temu dość oklepanemu wyrażeniu zdaje się hołdować na swojej drugiej płycie Ella Marija Lani Yelich O'Connor,...

Newsy

Audio Video Show 2017

Audio Video Show 2017

W dniach 17-19 listopada w Warszawie odbędzie się kolejna edycja największych targów sprzętu audio-video w Polsce. Audio Video Show to...

Prezentacje

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Nie istnieje pewnie na świecie miłośnik dobrego dźwięku, którego nie interesowałaby geneza znanych marek zajmujących się produkcją sprzętu hi-fi. Niewątpliwie jedną z nich jest JBL - legendarna, amerykańska firma, której korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Marka, którą powinien kojarzyć każdy, kto choć raz z ciekawości przyglądał się głośnikom na...

Ostatnie aktywności

 • Pjiterek
  Pjiterek właśnie zarejestrował/a się na stronie
 • Largierek
  Largierek właśnie zarejestrował/a się na stronie
 • KrzychL
  KrzychL zaktualizował swój profil

Dyskografie

Jethro Tull - Muzyka pachnąca lasem

Jethro Tull - Muzyka pachnąca lasem

Dziś już nie powstanie taki zespół jak Jethro Tull. Dlaczego? Bo czasy już nie te. Czasy, które z miejsca spłaszczają...

Galerie

15 premier wystawy IFA 2017

15 premier wystawy IFA 2017

Wakacje oficjalnie dobiegły końca, a u naszych zachodnich sąsiadów zakończyła się jedna z największych wystaw elektroniki użytkowej. IFA to prawdziwe...

Wywiady

Siegfried Amft - T+A

Siegfried Amft - T+A

[English version] Mówi się, że w skomplikowanym i specyficznym świecie sprzętu audio liczą się nie tylko marki i produkty, ale...

Vintage

Sony WM-GX788

Sony WM-GX788

Do tej pory w dziale Vintage jeszcze nie pojawił się tekst mówiący o urządzeniu kończącym pewną erę. Pisaliśmy o pierwszym...

Partnerzy StereoLife

Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza - bank informacji o nowościach muzycznych, okraszonych opisami, ciekawostkami i próbami ocenienia jakości. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.
Subiektywny Dziennik Muzyczny
Blog prowadzony przez Rafała Garszczyńskiego - redaktora miesięcznika JazzPRESS i RadioJAZZ, którego recenzje pojawiają się również w naszym portalu. Ogromna ilość płyt jazzowych, a podobno to wcale nie wszystko, może jakiś ułamek tego, co Rafałowi udało się przesłuchać i opisać. Biblia jazzu!
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.

Słownik

Poprzedni Następny

DAC

Digital to Analog Converter czyli przetwornik cyfrowo-analogowy. Robi dokładnie to, co sugeruje nazwa - przetwarza sygnały cyfrowe na analogowe. Dawniej mówiło się o przetwornikach głównie w kontekście odtwarzaczy CD, ponieważ...

Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej dowiesz się tutaj.